• Nombre de visites :
  • 345
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamenei: “Ulema İslami Vahdet Bildirgesi Hazırlamalı”

     07/04/2007
Ayetullah Hamenei: “Ulema İslami Vahdet Bildirgesi Hazırlamalı”

     İran İslam İnkılabı rehberi, İslam dünyasının bütün sorunlarının ilacının vahdet olduğunu söyledi.
     Hz.Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.a) ile Hz. İmam Sadık (a.s)'ın kutlu veladetlerinin yıl dönümü münasebetiyle, bugün Tahran'da, İran'daki İslam ülkelerinin büyükelçileri, Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılan misafirler ile ülke yetkililerinin katıldığı topluluğu kabulünde, bu kutlu günü bütün Müslümanlara tebrik ederek, Bugün İslam dünyasının bütün sorunlarının en önemli ilacı, ittihad ve İslami dayanışmadır dedi.
     İslam İnkılabı rehberi, Müslümanlar arasında vahdetin sağlanmasında İslam ülkeleri liderleri ve alimlere çok büyük vazife düştüğünü belirterek, Bugün İslam alimleri tarafından, ‘İslami Vahdet Bildirgesi' hazırlanmalı ve eğer bu çerçevede alimler üzerlerine düşeni yerine getirmezse gelecek nesiller bizi bu konuda yargılayacaklar diye konuştu.
     Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bugün dünyada, İslami hüviyetin ve İslami uyanışın inkar edilmeyecek şekilde yükselmekte olduğunu belirterek, İslam dünyasının bugün izzet, istiklal ile ilerleme ve kalkınmaya doğru hareket ettiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: Haçlı Seferi, İslam Peygamberine hakaret içeren karikatürler gibi onlarca girişim, tamamen Müslümanları ve İslam dinini hedef alan ve daha önceden planlanmış İslam düşmanlarının komplolarıdır.
     İslam İnkılabı rehberi, bugünkü dünya gerçeğinde, maddi hesapları ve propagandayı göz önünde bulunduran planlamacıların büyük bir yanılgı içinde olduklarını zira bu gün zorba ve maddi güç sahibi emperyalizmin İslam'ın gücü karşısında ağır yenilgiye uğradığına vurgu yaptı.
     İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Hamenei, dünya emperyalizminin başını çeken ABD ile müttefiklerinin, özellikle Filistin, Irak, Lübnan ve genelde ise Ortadoğu'da siyasetlerinin büyük bir yenilgiye uğradığını hatırlatarak, İslam dünyasının gücü karşısında maddi güce sahip zorbalık yanlısı emperyalist güçlerin, şimdi Müslümanları en zaaf noktalarından vurmak için harekete ve bu çerçevede Müslümanlar arasında etnik ve mezheplerarası çatışma çıkarmaya çalıştığını bundan dolayı da İslam alimleri ve müslümanların oynanan oyunlar karşısında son derece uyanık olmaları gerektiğine vurgu yaptı ve düşmanın bu fitneci siyasetlerine karşı en iyi direniş metodunun da İslami Vahdet olduğunu söyledi.
     İslam düşmanlarının İslam'a karşı düşmanlıkta Sünni ve Şii Müslümanlar arasında hiçbir fark gözetmediğini belirten Ayetullah Hamenei, Müslümanlar arasında vahdet müslümanların ve aynı zamanda İslam ülkelerinin yararına olacaktır. Eğer İslam ülkeleri kendi halklarına güvenir Amerika gibi dış güçlere bel bağlamaktan vazgeçerlerse asıl güçlerini o zaman görürler. Zira, bugün İran İslam İnkılabı'nın 28 yıldır süren kararlılığı ve gücünün temelinde de, Allah'a tevekkül ve halkına olan güveni ile bilim ve teknolojide ilerlemesi bulunuyor dedi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)