• Nombre de visites :
  • 316
  • 24/10/2007
  • Date :

Rice: Türk-Kürt Görüşmesini Kolaylaştırıyoruz

    05/03/2007

Rice: Türk-Kürt Görüşmesini Kolaylaştırıyoruz

     ABD Dışişleri Bakanı Rice, Washington'un, PKK konusunda Türkiye ile Iraklı Kürtler arasında görüşmeler yapılmasını kolaylaştırdığını belirtti ve PKK'dan, ‘Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren bir terör örgütü' diye bahsetti.

    Condoleezza Rice, Senato Tahsisler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Iraklı Kürtler arasındaki ilişkiler konusunda bir soruyu yanıtladı. PKK'yı ‘Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren bir terör örgütü' olarak nitelendiren Rice, kendilerinin Türkiye ile birlikte PKK'ya karşı mücadele için bir üçlü komisyon geliştirdiğini anlattı.
    Rice, Görüşmelerden bahsedersek bu, gerçekte Kürtler, Türkler ve Irak hükümeti arasında görüşmeler anlamına geliyor ve biz bunu kolaylaştırıyoruz dedi.
Bakan Rice: Özel temsilcimiz General Ralston'ın görevi bu. Ralston, ayrıca şartları yumuşatmaya ve PKK'nın Türkiye'ye saldırı düzenleme yeteneğini mümkün olduğunca azaltmaya çalışıyor diye konuştu.
    McConnell: Türkiye savaş ilan eder
    Öte yandan ABD istihbaratının en üstündeki isim olan Ulusal İstihbarat Direktörü emekli Oramiral Mike McConnell, Iraklı Kürtler'in bağımsız devlet kurması durumunda Türkiye'nin savaş ilan edeceğini söyledi.
    Bir senatörün, Türkiye, Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürdistan kurulmasını savaşa başvurmadan kenarda oturup seyreder mi? diye sorması üzerine McConnell, Bana göre hayır yanıtını verdi.
    Bu arada Savunma Bakanı Robert Gates, ABD'nin, Irak'ta uzun dönemde Almanya ve Güney Kore'de olduğu gibi daha küçük bir askeri güç bırakabileceğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)