• Nombre de visites :
  • 306
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistinli vekillere destek

     04/03/2007

Filistinli vekillere destek

     İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli bakan ve milletvekilleri için birçok kuruluşun destek verdiği imza kampanyası başlatıldı.

    Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) öncülüğünde, İslam Dünyası STK'lar Birliği (İDSB), İHH İnsani Yardım Vakfı, Mazlumder ve İHD'nin de içinde bulunduğu 200'e yakın gönüllü kuruluş, İsrail hapishanelerindeki tutsak vekillerin özgürlüklerine kavuşturulması için harekete geçti.

     İmza kampanyası gönüllü kuruluş temsilcileri ve Türkiyeli vekillerin de katılımıyla Feshane Kültür Merkezi'nde bir basın toplantısı ile duyuruldu

     Başlatılan imza kampanyası ile en az 1 milyon imzanın toplanması hedefleniyor.

     2 Mart Cuma günü Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin Sadabad Salonu'nda bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan vekiller de destek verdi.

     TÜRKİYELİ VEKİLLERDEN FİLİSTİNLİ VEKİLLERE DESTEK

     Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Tokat Milletvekili Zeyt Aslan, Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal basın toplantısında hazır bulunarak Filistinli milletvekillerine destek verdi.

     Türkiyeli vekiller, İsrail'in Filistinlilerin iradesine müdahale etmesini sert şekilde eleştirdi.
      Filistin'de bir takım temaslarda bulunan Cemal Yılmaz Demir ile Murat Yıldırım, İsrail'in uygulamalarının insanlık dışı olduğunu belirttiler. Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu ise bir ülkenin seçilmiş temsilcilerinin bir başka ülkenin cezaevinde tutuklu bulunmasının tüm dünyanın ayıbı olduğunu vurguladı.

    Vekiller, Filistinli seçilmiş insanların bir an önce serbest bırakılmasını dillendirirken, Ekmeksiz yaşanabilir ama özgürlük olmadan asla. Uygulamalarından dolayı bölgede her geçen dün daha da yalnızlaşan İsrail, Filistinli vekilleri serbest bırakmalıdır. Ortadoğu'daki barış ve sükunetin sağlanması Filistin sorunun çözümüne bağlıdır diye konuştu.

     GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDAN VEKİLLERE ÖZGÜRLÜK TALEBİ

     Gönüllü kuruluş temsilcileri yaptıkları konuşmalarında İsrail'in, Filistin'e uyguladığı ekonomik ve siyasi ambargoları da sert bir şekilde eleştirdi.

     İsrail'in Filistin halkının iradesine saygısızlık yaptığını kaydeden TGTV Başkanı Necmi Sadıkoğlu basın açıklamasında, İsrail, 27 milletvekili ve 8 bakanı tutuklamıştır. Biri Meclis Başkanı olan milletvekilleri o tarihten bu yana, ‘güvenlik tehdidi' oluşturdukları gerekçesiyle hapiste tutulmaktadır. Daha önceki yıllardan itibaren tutuklu bulunan ve hapiste iken milletvekili seçilen 10 siyasetçi ile birlikte hapisteki politikacı sayısı 40'ı aşmıştır. Böylece Filistin parlamentosunun üçte biri ile bakanlar kurulunun dörtte biri İsrail hapishanelerine atılarak meclisin ve hükümetin çalışması engellenmiştir. dedi.

     Toplantıda Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Genel Başkanı Necmi Sadıkoğlu'nun yanı sıra, İHH İnsanı Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan, İHD Üyesi Negahan Bayram ile Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necati Ceylan da kısa birer konuşma yaparak İsrail'i takındığı tutumdan dolayı kınayarak Türkiye ve dünya kamuoyunu olmaya çağırdı.

     İSRAİL, FİLİSTİNLİ VEKİLLERİN ÇIKIŞINA İZİN VERMEDİ

     Öte yandan İsrail, İstanbul'da gerçekleşen bugünkü toplantıya gelmesi beklenen Filistinli vekillerin ülkeden çıkışına izin vermedi. Gazze'den çıkmaya çalışırken İsrail engeline takılan Filistinli milletvekili Salim Selame toplantıya telefonla bağlanarak cezaevindeki tutsak vekillere sahip çıkılmasını istedi. Selame Tüm duyarlı siyasileri, sivil toplum örgütlerini ve toplum temsilcilerini Filistinli vekillerin serbest kalması için desteğe davet ediyoruz. Atacağınız imzalarla vekillere destek olacağınız için teşekkür ediyoruz. dedi.

     TGTV Genel Sekreteri Ayhan Oğan toplantı bitiminde, TGTV sitesine verdiği kısa demeçte imza kampanyasının www.tutsakvekiller.com adlı internet sitesinde online olarak yapılacağını, bunun yanı sıra önümüzdeki günlerde bazı merkezi yerlerde açılmasını düşündükleri stantlar ile de halkımızın katılımının sağlanacağını ifade etti.

     Basın Toplantısı Al Jazeera televizyon kanalı başta olmak üzere, Milli Gazete, Yeni Asya, Vakit Gazetesi, Gerçek Hayat Dergisi, Anadolu Ajansı, Dünya Bülteni Haber Sitesi ve birçok basın mensubu tarafından takip edildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)