• Nombre de visites :
  • 415
  • 24/10/2007
  • Date :

Tahran: “ABD ve siyonist İsrail’in Dostluğundan Hiç Bir Hayır Göremezsiniz”

    03/03/2007

Tahran: “ABD ve siyonist İsrail’in Dostluğundan Hiç Bir Hayır Göremezsiniz”

    İslami İran'ın başkenti Tahran'da bu hafta Cuma namazını kıldıran Seyyid Ahmet Hatemi, İran'ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanma konusundaki kararlılığından asla taviz vermeyeceğini söyledi.
    Tahran Cuma namazı hatibi, birinci hutbede, takva ve ahlak üzerinde açıklamalarda bulunarak, ‘İnsanlar eğer arzularının isteği doğrultusunda hareket ederlerse nefislerinin kulu kölesi olurlar. Bundan dolayı insan, Allah'ın emirleri doğrultusunda hareket etmeli ve dünyevi metaın kulu kölesi olmamalı' dedi. Hatemi, esir olmanın en kötü türünün, insanın hem nefsinin hem de diğerlerinin emrinde hareket etmesi olduğunu söyledi.
    Tahran Cuma namazı imamı ikinci hutbede de ülke içi, bölge ve dünya meselelerine temas etti.
    Amerika'nın başını çektiği Batılı ülkelerin İran aleyhinde yeni bir yaptırım kararının çıkarılması yönünde çaba gösterdiklerine temas eden Hatemi, Güvenlik Konseyi'nin İran aleyhindeki yaptırıma dair bildirinin İran halkı ve İslam nizamı yetkilileri arasında tefrika çıkarmak hedefli olduğunu kaydederek, İran aleyhinde yayınlanacak bildiriler daha öncekiler gibi İran açısından hiçbir değeri olmayacaktır dedi.
    İslami İran'ın NPT üyesi olduğunu ve çalışmalarını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gözetiminde sürdürdüğünü belirten Tahran Cuma Namazı hatibi, İran'ın nükleer konuda gelinen sorunun çözümü konusunda hiçbir ön koşul olmaksızın müzakerelerin devamından yana olduğunu söyledi.
    Ayetullah Ahmed Hatemi, Amerikan yönetimini Uluslararası kanunları çiğnemekle suçlayarak, Amerika'nın BM oturumlarına katılmak üzere gelenlere ev sahipliği sorumluluğunu görmezden geldiğini ve bu doğrultuda BM'de Kadının Konumu Komisyonu oturumuna katılmak isteyen İran heyetine vize vermemesini kınadı ve ABD'nin bu engeli aslında, İran'da kadın haklarıyla ilgili ABD iddialarının ne kadar yalan ve asılsız olduğunun ortaya çıkarılmasını önlemek için yapılmıştır' dedi.
    Pakistan'da geçtiğimiz günlerde bazı İslam Konferansı Örgütü'nün düzenlediği ve Türkiye, Pakistan, Ürdün, Mısır, S.Arabistan gibi ülkelerin Dışişleri Bakanları'nın katıldığı toplantıya da temas eden Tahran Cuma namazı hatibi, Sözkonusu toplantıya İslam Konferansı Teşkilatı'ndan sadece bazı ülkelerin katılması, gerçekte İslam ülkelerinin siyonist rejimi tanımasına dair gizli çabaların göstergesi niteliğindedir ifadesini kullandı. Sözkonusu toplantıda Lübnan, Irak, Filistin ve Suriye ile ilgili konuların gündeme geldiğini fakat bu ülkelerin hiç birinin toplantıya davet edilmediğini belirten Tahran Cuma namazı hatibi Seyyid Ahmet Hatemi, Sizlerin bu ülkelerin sorunlarını halletme konusunda konumunuz nedir? Daha önceden ne yaptınız ki bundan sonra yapacaksınız? Siz yeter ki bu ülkelerle ilgili vebal almayın, en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Eğer sözlerin o kadar açık ve şeffaf idi, niye onca gizlilik içinde yalnızca 7 ülkeyle bu toplantı yapıldı. Özellikle de İran'ın komşusu olan evsahibi Pakistan. Sanırım Pakistan gün geçtikçe bizimle komşu olduğunu unutmaktadır diye konuştu.
     Hatemi, Pakistan'ın teröristlerin merkezine dönüştüğünü belirterek merkezi Pakistan'da bulunan bir terör örgütü tarafından iki hafta önce Zahedan kentinde düzenlenen ve 13 kişinin şehit olduğu, 30 kişinin yaralandığı terörist saldırıdan dolayı da, Pakistan devletini, bu ülkedeki terörist grupları kontrol altına alması konusunda uyardı ve Pakistan için İran gibi güçlü ve samimi bir komşusu ile ilişkilerini ve işbirliğini güçlendirmesi ve ABD ile siyonist İsrail'in şeytani oyunlarına gelmemesi daha hayırlı olur dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)