• Nombre de visites :
  • 395
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'da atom silahı yok

    25/02/2007

    İngiliz The Guardian gazetesine göre ABD istihbaratı, İran'ın nükleer silah geliştirdiği tesislerin listesini Atom Enerjisi Ajansı'na verdi.

İran'da atom silahı yok

    Ancak aynı Irak'ın kimyasal silahlarında olduğu gibi istihbarat asılsız çıktı.
    Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), ABD istihbarat birimlerinin, İran'ın nükleer silah geliştirdiğine dair kendilerine sundukları kanıtların asılsız çıktığını bildirdi. ABD istihbarat birimleri, Irak işgalinden önce de bu ülkenin elinde kitle imha silahları bulunduğunu iddia etmiş, ancak bu iddialar asılsız çıkmıştı. İngiliz The Guardian gazetesine göre, CIA ve diğer istihbarat birimleri ajansa, İran'ın nükleer silah geliştirmek için kullandığını iddia ettikleri tesislerin listesini sundu. UAEA denetçilerinin bu tesislere gönderildiğini belirten gazete, ancak hiçbirinde nükleer silah geliştirildiğine dair bulguya rastlanmadığını yazdı.
    Şimdi ABD'nin, istihbarat birimleri aracılığıyla, aynı oyunu Irak'tan sonra İran'da da sahnelemek istediği yorumları yapılmaya başladı.
    ABD Başkanı George Bush ve önde gelen yetkililerin sık sık İran ile savaş istemiyoruz yolundaki açıklamaları, Tahran'a karşı bir operasyon yapılacağına ilişkin spekülasyonlara son vermiyor. Bush'un, Irak savaşından önce de benzer açıklamalar yaptığı iyi hatırlanıyor. Washington'da, İran'a karşı bir kara savaşı başlatılacağına inanan yok.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)