• Nombre de visites :
  • 524
  • 24/10/2007
  • Date :

İhvan Liderinden Sünni Ulemaya Anlamlı Çağrı

        31/01/2007

İhvan Liderinden Sünni Ulemaya Anlamlı Çağrı

    İhvan-ı Müslimin Hareketi Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif Ehl-i Sünnet ulemasına çağrıda bulunarak, şii müslümanların tekfir edilmesini mahküm etmelerini istedi.
    Lübnan'da yayınlanan Es Sefir gazetesine bir demeç veren İhvan lideri Mehdi Akif, Şii ve Sünni müslümanların el ele vererek Irak'taki mezhep çatışmalarını önlemelerini istedi.
    Şii ve Sünni ulemaya birlik çağrısında bulanan Muhammed Mehdi Akif, Şii ve Sünni müslümanlar arasındaki kardeşliği canlandırmalarını istedi.
    Tekfircilik fitnesine sert tepki gösteren İhvan-ı Müslimin lideri Muhammed Mehdi Akif Ehl-i Sünnet ulemasına çağrıda bulunarak Ehl-i Sünnet ulamasından Şii müslümanların tekfir edilmesini mahküm etmelerini istiyorum. Bütün Ehl-i Sünnet müslümanlarını da bu gibi tavır ve yaklaşımlardan uzak durmaları noktasında uyarıyorum dedi.
    İslam bütün bağlılarını güçlü bir bağ kurkaya davet etmektedir diyen Muhammed Mehdi Akif Amerika'nın Şii-Sünni ayrıcılığını kullanarak İran'a karşı düşmanca tutumlarını güçlendirmeye çalıştığına dikkat çekti.
    Bilindiği üzere başını bir grup Suud ulemasının çektiği tekfirciler yayınladıkları fatvalarda, şiilerin kafir olduklarını ileri sürmüşlerdi.
    İhvan-ı Müslimin Hareketi Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif'in bu açıklaması ve çağrısı, tekfircilere karşı Ehl-i Sünnet dünyasından gelen en sert tepki oldu.
    İhvan-ı Müslimin Hareketinin kurucusu Şehid İmam Hasan el Benna da kendi zamanında Şii ve Sünni müslümanların yakınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulan Takrib Cemaatine katılarak İslam Ümmeti'nin birliği için bereket dolu çabaların içine girmişti.
    İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamenei'nin İslam dünyasının alimlerine yaptığı çağrıdan sonra İhvan-ı Müslimin Hareketi lideri Muhammed Mehdi Akif'in bu açıklamaları, Amerika'nın mezhep savaşı provakasyonuna karşı en güçlü direnç noktasını oluşturmuş oldu.
    Seyyid Ebul Ala El Mevdudi'nin kurduğu Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi lideri Gazi Hüseyin Ahmed de yayınladığı bir mesajda, dünya müslümanlarını Amerika'nın Şii-Sünni savaşı çıkarma komplosuna karşı uyanık olmaya çağırmıştı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)