• Nombre de visites :
  • 495
  • 24/10/2007
  • Date :

2008'de Dünya Çapında Protesto Kararı

    27/01/2007

2008'de Dünya Çapında Protesto Kararı

    Dünya Sosyal Forumu'ndaNULL hareketler, 2008'de Forum yerine dünya çapında gösteri kararı aldı.
    Savaş karşıtları gösterilerinde Irak'ın ve Filistin'in işgaline, terörle mücadele diye hakların kısıtlanmasına son verilmesini, Iraklıların zararlarının karşılanmasını isteyecek. Sosyal hareketler, 2008'de Forum yerine dünya çapında gösteri kararı aldı.
    Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen yedinci Dünya Sosyal Forumu'nda önceki gün (24 Ocak) sosyal forumların en önemli ayaklarından kabul edilen Savaş Karşıtları Buluşması ve Sosyal Hareketler Buluşması gerçekleşti.
    Sabah oturumunda yaklaşık 150 kişinin katılımıyla gerçekleşen Savaş Karşıtları Buluşması'nda ABD'den, Irak'tan, Lübnan'dan, Filistin'den ve Türkiye'den konuşmacılar hem kendi ülkelerindeki durumu aktardılar hem de 2007 yılı dünya savaş karşıtı hareketinin çalışma planını ortaya çıkardılar.
   Buluşmaya ABD'den katılan ve ülkedeki savaş karşıtı hareketin güçlü örgütlerinden United for Peace'in temsilcisi, senato seçimlerinde Irak'tan askerlerin çekilmesi için Demokratlara oy verdiklerini söyleyerek, Demokratlara verdikleri sözü anımsatmak için 27 Ocak'ta senato önünde askerleri eve getirin eylemi yapacağız dedi.
    Foruma hâlâ işgal altında olan Filistin ve Irak'tan katılanların ortak dileğiyse, halkların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesiydi. Hem Filistin'de, hem Lübnan'da, hem de Irak'ta direnişin devam ettiğine dikkat çeken konuşmacılar dünya çapındaki savaş karşıtı hareketin halen savaşın sürdüğü yerlerdeki muhalefete büyük destek olduğunu söylediler ve eylemlerin durmaksızın devam etmesini istediler.
    Toplantı sonrasında ortaya çıkan sonuç bildirgesi öncelikle 17-20 Mart tarihleri arasında dünya çapında büyük gösteriler örgütlenmesini öngörüyor. Gösterilerde dile getirilecek talepler ise şöyleNULLbr /> * Savaşı durdurun, birlikleri evlerine geri getirin.
 * Irak petrolünün kontrolünü Iraklılara bırakın.
 * Irak'taki bütün askeri üsleri kaldırın.
 * Irak'taki işgal kurbanlarının ve tutukluların bugüne kadarki bütün zararlarını karşılayın.
 * İsrail Filistin işgaline son versin. İsrail mallarına karşı örgütlenen küresel boykotu destekleyin.
 * İran'a yönelik tehditlere derhal son verilsin.
 * Afganistan'daki bütün birlikler derhal geri çekilsin.
 * Somali'ye karşı başlatılan saldırılar derhal durdurulsun.
 * Darfur krizinde barışçı bir çözüm desteklensin.
 * Anti-terör adı altında insan hakları ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar derhal durdurulsun.
    Sosyal hareketlerNULL'de Forum yerine tüm dünyada gösteri Çarşamba günü öğleden sonra sosyal forumların her zaman en kalabalık geçen toplantılarından biri vardı. Sosyal Hareketler Buluşması Afrika sıcağını geçirmemekte zorlanan bir çadırda, yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.
   Toplantı Güney Afrikalı bir aktivist kadının söylediği ve herkesin de eşlik ettiği ben sosyalist oldum, çünkü annem hizmetçiydi, babam bahçıvan şarkısıyla başladı.
    Sosyal hareketler buluşması, forumun bütün bileşenlerinin konuşma fırsatı bulduğu, uzunca bir paylaşma toplantısı aslında. Herkes kendi platformunun ajandasından söz ediyor ve destek istiyor.
    Buluşmanın yöneticilerinin verdiği doğru bir kararla toplantıda konuşma önceliği Afrikalı katılımcılara verildi. Afrika'daki öncelik de savaş, AIDS, su ve temel ihtiyaçlara ulaşım olduğundan ilk olarak dinlediğimiz kampanyalar ve projeler bu konuları içerdi.
    Kadın, savaş, sosyal haklar, işsizlik, sendikalaşma, iklim, su, kuraklık, çevre, üçüncü dünya ülkelerinin borçları, küresel ısınma konuşulan ve destek istenen konuların sadece bir bölümüydü.
    Sosyal Hareketler Buluşmasında ayrıca 2008 yılında dünya sosyal forumu yapılmamasına, aynı tarihlerde tüm dünyada büyük gösteriler örgütlenmesine karar verildi. (Bian Net)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)