• Nombre de visites :
  • 478
  • 24/10/2007
  • Date :

İslami mezhepler diyalogu sonuç bildirgesi takribe vurgu yaptı

      24/01/2007

İslami mezhepler diyalogu sonuç bildirgesi takribe vurgu yaptı

    İslami mezhepler diyalogu 22 ocak Pazartesi günü yayınladığı sonuç bildirgesinde tüm Şii ve Sünni liderleri sınırları ve ölçüleri korumaya davet ederken oturuma katılan tüm alimler Ehl-i Beyt (sa) fertlerine, sahabeye ve mümin kadınlara yönelik her türlü saldırıyı kınayarak karşılık mukaddesata saygıya vurgu yaptılar.
    Katar'ın Doha kentinde düzenlenen ve İslam ümmetinin vahdetinde takribin rolü başlığını taşıyan ve 40 ülkeden 200 alimin katıldığı oturumun sonuç bildirgesinde özellikle Irak başta olmak üzere Şii ve Sünni Müslümanlar arasında savaşın şiddetle kınanırken Müslümanların kan, mal ve namusunun korunmasına vurgu yapıldı ve çeşitli İslami mezheplerin yakınlaşması için çalışılması istendi.
    Oturuma katılan tüm Şii ve Sünni alimler Ehl-i Beyt, sahabe ve mümin kadınlara yönelik her türlü saldırıyı kınarken karşılıklı mukaddesata saygı gösterilmesini istedi.
Her iki tarafı hoşgörüye davet eden bildirgede şiaların Sünnilerin yaşadığı bölgelerde şia propagandası ve Sünnilerin de şiaların yaşadığı bölgelerde Sünni propagandası yapma hakkı olmadığı, çünkü bu meselenin tefrika ve fitneye yol açtığını ve vahdeti olumsuz etkilediği belirtildi.
    Bildirgede Şii, Sünni, Zeydiye ve Ebaziye alimlerinden oluşan uluslararası bir topluluğun Müslümanlar arasında takribi ele almak için kurulması ve merkezinin de Doha'da bulunması önerildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)