• Nombre de visites :
  • 414
  • 24/10/2007
  • Date :

Lübnan'da Bütün Sokaklar Hizbullah!

    24/01/2007
    Lübnan'da Hizbullah öncülüğündeki muhalefetin Fuad Sinyora hükümetini istifaya zorlamak için yaptığı genel grev Beyrut'ta hayatı durdurdu.

Lübnan'da Bütün Sokaklar Hizbullah!

    Hizbullah önderliğindeki muhalefetin hükümeti düşürmek amacıyla başlattığı eylemlerin yeni aşaması olarak duyurulan genel grev çağrısı, başta Beyrut olmak üzere bütün Lübnan'da etkili oldu.
    İstifa etmemekte direnen hükümeti düşürmek için muhalefetin yaptığı eylemlerin üçüncü aşaması olarak değerlendirilen genel grev ve anayolların kapatılması eylemi, geniş güvenlik önlemlerine rağmen gelen bilgilere göre dalga dalga büyüyor.  Gösterilere Hristiyan parti temsilcileri de katılıyor. Göstericilerin ana yolları kapatarak lastik yaktıkları başkent Beyrut'ta hayatın neredeyse durduğu ifade ediliyor.
    Özellikle Beyrut'ta dün gece başlayan lastik yakarak ana yolları kapatma eylemi nedeniyle şehir merkezinin üstü sabah saatlerinden itibaren simsiyah bulutlarla kaplandı. Şehir merkezine ülkenin dört bir yanından bağlanan ana yollar da lastik yakma eylemi nedeniyle saatlerce trafiğe kapatıldı. Bu nedenle Beyrut'ta dükkanların ve resmi dairelerin büyük çoğunluğu açılamadı.
    Eylemlerin genel olarak sakin geçtiği ifade edilirken yer yer polisle çatışmaların da yaşandığı bildiriliyor. Polisin müdahaleleri sırasında yaralananlar oldu.
    Beyrut Havalimanı yolu ise Hizbullah taraftarı göstericiler tarafından trafiğe kapatıldı. Bu nedenle havalimanına bazı uluslararası ve Arap ülkelerinin havayolu şirketleri uçuşlarını durdurdu. Havalimanında görev yapacak Lübnanlı yetkililerin ve yolcuların alana ulaşımı mümkün olmadığı için de işlemlerin yapılamadığı belirtiliyor.
    Bu arada Beyrut'u güneyde Sayda ve Sur kentleri ile kuzeyde Trablus'a bağlayan ana yollar da göstericilerin eylemleri nedeniyle ulaşıma kapandı. Ayrıca Beyrut'u Bekaa vadisine bağlayan ana yol yine gösteriler nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.
    Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın hükümetin devrilmesi için genel grev çağrısına uyan muhalifler, ülke genelindeki eylemlerine bugün hız verdi. Hizbullah'ın başını çektiği muhalefet partileri, Batı destekli Sinyora hükümetini devirmek için 1 Aralık'tan bu yana eylemleri sürdürüyordu. Genel grevin Paris'te yapılacak Lübnan'a ekonomik yardım toplantısından iki gün önceye denk gelmesi, istenmediği halde istifa etmeyen hükümeti zor durumda bırakacağı ifade ediliyor.
    1 Kişi Yaşamını Yitirdi
Lübnan'da Bütün Sokaklar Hizbullah!

    Bu arada ülkenin kuzeyindeki Halbe köyünde çıkan çatışmada 1 hükümet destekçisi öldü, 4'ü yaralandı.
    Akdeniz kıyısındaki Cubeyl'de ise silahlı bir kişinin göstericilerin üzerine ateş açması nedeniyle 3 kişi yaralandı. Kuzeydeki sahil kenti Betrun'da ise 2 gösterici açılan ateş sonucu yaralandı. Betrun yakınlarındaki bir köyde ise yine bir gösterici ağır yaralandı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)