• Nombre de visites :
  • 371
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani: Düşmanlar Sünni-Şii ihtilafı yaratma girişimlerinde başarısız oldular

    24/01/2007

Rafsancani: Düşmanlar Sünni-Şii ihtilafı yaratma girişimlerinde başarısız oldular

    İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani Irak'ta güvenlik ve barış ortamının oluşmamasına Irak'ta yabancı güçlerin varlığının neden olduğuna değinerek, düşmanların bölgede özellikle Sünni-Şii ihtilafı yaratma girişimlerinin başarısız olduğunu açıkladı.
    Rafsancani bugün Suriye Dışişleri Bakanı Velid El-Muallim ile Tahran'da görüşmesinde bölge ülkelerinin özellikle de İran ve Suriye arasında gerçekleştirilecek olumlu işbirliğinin bölge sorunlarının çözümlenmesinde önemli bir role sahip olduğunu değerlendirerek, iki ülke arasında işbirliğinin artırılması ve düşmanların bölgede haince planlarının ifşa edilmesini istedi.
    Rafsancani düşmanların bölgede İslam ülkelerinin sorunlarla ve ihtilaflarla boğuşmasını istediğini buna karşılık uyanık olunması gerektiğini hatırlatarak, bölgede siyasi ve İslami grupların yapacağı her radikal girişimin İslam ülkelerinin aleyhine ve düşmanların çıkarlarına olacağını belirtti.
    Lübnan ve Filistin'de yaşanan gelişmelere de değinen Rafsancani, Lübnan'da İsrail rejimi karşısında kazanılan zaferin İslami öğretileri ve teslim olmama ruhunun bir sonucu olduğunu vurguladı.
    El-Muallim de bu görüşmede İran ve Suriye arasında dostça ilişkilerin bölge barışı ve güvenliği açısından önemine dikkat çekerek, ABD'nin İran ve Suriye'nin Irak ile güçlendirmek istediği ilişkilere engel olduğunu belirtti.
    Suriye'nin bağımsız, İslami ve Arap kimliğiyle Irak halkına yardıma hazır olduğuna değinen El-Muallim, İran, Irak, Lübnan ve Suriye'nin dörtlü işbirliğiyle düşmanların bölge planlarının bozulabileceğini vurguladı.
    El-Muallim ABD ve Siyonist İsrail'in bölgede ihtilaf yaratma planlarının yenilgiye uğramaya mahkum olduğunu vurgulayarak, düşmanların bölgede ihtilaf yaratma çabalarının bölgede Siyonist İsrail rejiminin Müslümanların gerçek düşmanı olduğunu unutturmayı amaçladığını ve bölge İslam ülkelerinin bu derin planlar karşısında uyanık olması gerektiğini belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)