• Nombre de visites :
  • 432
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD dünyada büyük bir itibar kaybına uğradı

    24/01/2007

ABD dünyada büyük bir itibar kaybına uğradı

    Londra'da yapılan ve bugün sonuçları yayınlanan bir kamuoyu araştırması 2006 yılında ABD'nin dünyada büyük bir itibar kaybına uğradığını ortaya koydu.
    BBC radyosu için 3 aydır dünyanın 18 ülkesinden 18 bin kişiyle yapılan kamuoyu araştırmasında ABD'nin dünya çapında büyük bir itibar kaybına uğradığı 2005-2006 yıllarında dünyada %36 oranında ABD'nin girişimlerine olumlu bakılırken bu kamuoyu araştırmasında ABD'nin dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı girişimleri olumlu görenlerin oranının % 29'a gerilediği görüldü.
    BBC için gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına katılanların % 73'ü ABD Başkanı G. Bush'un siyasetlerine karşı çıkarken kendisine soru yöneltilen katılımcıların % 49'u ABD'nin dünya çapında olumsuz etkisi olduğuna inandıklarını beyan ettiler.
    ABD'nin en önemli müttefiki sayılan İngiltere'de araştırmaya katılanların % 81'i ABD'nin Irak'taki girişimlerine karşı çıktı.
    Uzmanlar ABD'nin itibar kaybetmesine neden olan en önemli etmenlerin ABD'nin Ortadoğu'da yürüttüğü ve iddiasında bulunduğu demokrasi ve özgürlükler aleyhinde girişimleri, Guantanamo cezaevi ve ABD'nin müdahaleci politikaları gibi siyasetleri olduğu görüşünde birleştiler.
    ABD halkının % 58'i de Bush'un Irak siyasetlerine karşı görüş oluşturuyor.
İki yıl önce yapılan araştırmada ABD halkından hükümetinin dünyada olumlu etkisine inanların oranı % 71 iken bugün bu oran % 57!e gerilemiştir.
    Dünyanın çeşitli ülkelerinden bu kamuoyu araştırmasına katılanların toplam % 68'inin ABD'nin Ortadoğu'da askeri varlığının şiddeti körüklediğine ve sadece % 17'inin ABD'nin bölgede askeri varlığının barış ve istikrar ortamı yaratmaya yardımcı olduğuna inandığını ortaya koydu.
    Kamuoyu araştırmasına katılanlar arasında Bush'un İran nükleer meselesi, Guantanamo cezaevi, İsrail'in Lübnan'a saldırısı, küresel ısınma ve Kuzey Kore nükleer meselesi gibi konular karşısında tutumu da şiddetle eleştirildiği görüldü.
    Bu kamuoyu araştırması Gallup Scan tarafından 9 Kasım 2006-9 Ocak 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)