• Nombre de visites :
  • 436
  • 24/10/2007
  • Date :

Muttaki: İran nükleer programında geri adım atmaz

    23/01/2007

Muttaki: İran nükleer programında geri adım atmaz

    İran dış işleri bakanı Muttaki nükleer dosyanın tek çözüm yolunun diyalog olduğunu belirterek İran'ın bu programda geri adım atmayacağını ve bunun sadece hükümetin değil, tüm İran milletinin isteği olduğunu söyledi.
    Fars haber ajansının haberine göre Elhaliç gazetesine konuşan Muttaki ayrıca Amerika ve batının son hareketliliğine de değinerek Amerika'nın İran'a baskı yapmaktan amacının Irak yenilgisini örtbas etmek olduğunu, Baker raporunun açıkça Amerika'nın bölgeden çekilmesi gerektiğini gösterdiğini, fakat Bush'un cumhuriyetçileri takviye ederek bu faciayı atlatmak istediğini belirtti.
    Amerika dış işleri bakanı Rice'ın Fars körfezi işbirliği konseyine üye ülkelerin yanı sıra Mısır ve Ürdün dış işleri bakanlarıyla bir araya gelmesine de değinen Muttaki bu görüşmenin de Amerika ve Bush'un politikasının Irak'ta yenilgiye uğradığı için gerçekleştiğini vurguladı.
    İran'ın görüşlerini açıklamak için çabalarını sürdürdüğünü kaydeden Muttaki bazı Arap dış işleri bakanlarının gelecek hafta Tahran'ı ziyaret edeceğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)