• Nombre de visites :
  • 493
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Düşmanla tek mücadele yolu, vahdet

    23.01.2007

Ahmedinejad: Düşmanla tek mücadele yolu, vahdet

    İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İslam düşmanlarının tefrika yaratma çabasına değinerek İslam ülkeleri ve milletleri Amerika ve destekçilerinin komplolarını ifşa ederek onların tefrika çabasını etkisiz hale getirmeleri gerektiğini söyledi.
    Katar dış işleri bakanı ile görüşen Ahmedinejad, Katar emirinin yazılı mesajını aldıktan sonra Amerika'nın bölgeye yönelik sultacı politikalarının yenilgisine değinerek Amerika'nın bölge sorunlarının çözümü için hiç bir somut önerisi yok ve sadece ihtilaf yaratarak sömürücü amaçlarına ve çıkarlarına kavuşmayı hedefliyor ve bu yolda Amerika'ya yardım etmek, İslam ümmetine ihanet etmektir.
    Bölge dışı güçlerin bölge gerçeklerini bilmedikleri için ard arda başarısızlıklarla karşılaştığını belirten Ahmedinejad bölge ülkelerinin yan yana ve kardeşçe bir arada yaşamaları ve özellikle Lübnan, Irak ve Filistin başta olmak üzere İslam ülkelerine yardım etmeleri gerektiğini vurguladı.
Barışçı nükleer enerjiye kavuşmanın İran'ın kesin politikası olduğunu da vurgulayan Ahmedinejad Amerika ve müttefiklerinin baskılarına aldırış etmeden bu yolda ilerleyeceklerini ve bu yolda elde ettikleri deneyim ve kazanımları bölgedeki dost ve kardeş ülkelerle paylaşacaklarını söyledi.
    Katar dış işleri bakanı da bölge gelişmelerinden duydukları kaygıyı dile getirerek düşmanın özellikle şia ve Sünni Müslümanlar arasında tefrika çıkarma çabasını kınadı. Bakan zorbaların fitne yaratarak İslam ülkelerine musallat olmayı amaçladığını, ancak Müslüman milletlerin uyanık olması gerektiğini ve bu tür komploları etkisiz hale getirmeleri gerektiğini söyledi.
    İki ülke ilişkilerinin önemine değinen Katar dış işleri bakanı Katar'ın İran'ın dostu olduğunu ve Amerika baskılarıyla güvenlik konseyinden çıkan kararnamenin bu ilişkiyi etkileyemeyeceğini belirten Katarlı bakan hala İran'ın barışçı nükleer faaliyetlerine destek verdiklerini hatırlattı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)