• Nombre de visites :
  • 455
  • 24/10/2007
  • Date :

Lübnan halkı bugün geniş kapsamlı greve hazırlanıyor

    23/01/2007

Lübnan halkı bugün geniş kapsamlı greve hazırlanıyor

    Lübnan halkı muhalefet kanadının çağrısı üzerine kendini Salı günü için geniş kapsamlı bir greve hazırlıyor.
    Fars haber ajansının Beyrut'tan bildirdiğine göre Lübnan'da başlayan ve bugün ikinci aşaması hayata geçirilen itirazların devamında Lübnan halkı geniş kapsamlı bir grev için hazırlanıyor. Muhalefet koalisyonu tüm halktan bugün iş yerlerine gitmeyip sivil itaatsizlik hareketine destek vermelerini istedi. Yayınlanan bildiride ise halktan gruplar halinde hareket ederek tüm yolları kapatmaları ve herkesin yaşadığı semtte sivil itaatsizliğe katılması istendi.
    Hizbullah genel sekreter yardımcısı Şeyh Naim Kasım dün yaptığı açıklamada bugün düzenlenecek olan grevin çok geniş kapsamlı olacağını ve halk isteklerine ulaşmadan sokakları terk etmeyeceğini söyledi.
    Lübnan'ın eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Frenciye de bugünü Lübnan hükümetinin aklına sığmayacak ölçüde büyük bir gün niteledi ve grevin Sinyore hükümeti devrilinceye dek devam edeceğini kaydetti. Frenciye Sinyore'ye hitaben bugün sadece göz kapakların değil tüm vücudunla titreyeceksin, dedi.
    Sinyore 10 Aralık'ta düzenlenen muhaliflerin yürüyüşünden sonra hatta göz kapaklarım bile kımıldamadı, demişti.
    Eski cumhurbaşkanlarından Mişel Un da bugünü elden gittiği takdirde bir daha geri getirilmesi zor olan bir gün niteledi ve tüm halktan bu harekete katılmalarını istedi.
Sözü edilen genel grev, Şiilerin Lübnan devlet kurumlarında hakim olan ayrımcılık yüzünden en az sayıda bulunduğu halde gerçekleşmesi, doğal olarak Sünni ve Hıristiyan muhaliflerin rolünü daha da belirginleştiriyor. Lübnanlı şiaların en çok serbest meslek sahibi oldukları belirtiliyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)