• Nombre de visites :
  • 435
  • 24/10/2007
  • Date :

İran meclis başkanı: Aşura ruhunu ve özünü koruyarak yas merasimlerinde değişim yaratmalıyız

        22/01/2007

İran meclis başkanı: Aşura ruhunu ve özünü koruyarak yas merasimlerinde değişim yaratmalıyız

     İslami şura meclis başkanı Haddad Adil Aşura yas merasimlerinde ancak bu olayın ruhunu ve özünü tanımak ve korumak suretiyle değişim yaratılabileceğini söyledi.
Fars haber ajansının haberine göre meclis başkanı Adil bu gün gündem öncesi yaptığı konuşmada Muharrem ayının yaklaştığını belirterek bu ayda gönüllerin bir kez daha Hz. Seyyidi Şuheda ve Kerbela şehidi için atmaya başladığını ve şiaların Ehl-i Beyt (sa) ile bir kez daha biat etme zamanı geldiğini söyledi.
    Adil bu ayın İran milleti için manevi ve siyasi çıkış ayı olduğunu, İslam dini maneviyat ve siyaset dini ise Aşura'nın da maneviyat ve siyasetin tecelli bulduğu yer olduğunu vurguladı.
    Meclis başkanı her şeyde denge unsuru bulunması gerektiğine değinerek Aşura ayında İslam inkılabı rehberi ve taklit mercilerinin vurguladığı gibi ifrat edilmemesi gerektiğini hatırlattı.
    Şiaların Muharrem ve Sefer aylarında Aşura hakikati ile bütünleşmelerini ve manevi yücelişe kavuşmalarını temenni eden Haddad Adil, İslam inkılabının ateşi de Muharrem gerçeğinden kaynaklandığını ve bu gerçeğin hicri şemsi 1342 yılından beri gündemde olduğunu ve bu gün de Aşura'dan medet umduklarını kaydetti.
    Adil ayrıca inkılap yıllarında Muharrem ayının gelmesiyle inkılap dalgasının zirveye çıktığını ve tağut şah rejiminin bu ayda imam Hüseyin izleyicilerince devrildiğini vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)