• Nombre de visites :
  • 437
  • 24/10/2007
  • Date :

Yeni Hükümet İsrail'i Tanıyacak

   22/01/2007

    Siyonist rejim İsrail ve ABD'nin destek verdiği, Filistin'de yeni kurulması planlanan sözde ulusal birlik hükümetinin İsrail'i tanıyacağı açıklandı.

Yeni Hükümet İsrail'i Tanıyacak

    Filistin'deki tek sorun, Hamas'ın halkın seçimi ile işbaşına gelmesinden sonra, işgalci İsrail'in başlattığı ve diğer ülkelerinde destek verdiği ambargolar. Ambargolar nedeni ile durma noktasına gelen ticarette durumu dahada kötüleştiriyor. İşçilerin ve memurların maaşları ödenemiyor.Hamas lideri Haniye'nin bulduğu dış yardımlarsa ülkeye sokulamıyor. Zira İsrail ve Hamas muhalifleri buna izin vermiyorlar.

    Bütün sorunun kaynağı siyonistler olmasına rağmen, Hamas'ı yönetimden diskalifiye etmek isteyen ve Hamas'sız bir hükümet kurma çabaları içine giren Mahmud Abbas ve ekibi şu anda Suriye'de. Filistin'li gruplarla görüşmelerde bulunan Abbas ve ekibi yeni kurulacak hükümete destek arayışında.

    Yeni kurulacak hükümetin ise İsrail'i tanıyacağı belirtildi. İsrail -Filistin görüşmelerinde üst düzeyde görevli Filistinli görüşmeci Saib Erakat, Hamas'la El Fetih arasında İsrail'in tanınmasıyla ilgili anlaşmazlığın devam ettiğini ifade etti.

    Biz bölgesel ve uluslararası desteği alacak bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasına çaba gösteriyoruz diyen Erakat, bunun için yeni Filistin hükümetinin İsrail'in tanıması gerektiğini vurguladı.

    Erakat , Hamas hareketinden İsraili tanımasını istemediklerinide söyleyerek, Filistin halkına uygulanan ambargoyu kaldıracak ulusal birlik hükümetinin kurulmasını istediklerini söyledi.


    Erakat, Hiç kimse Hamas hareketinden Filistin Kurtuluş Örgütü'nün vacibelerini yerine getirme ya da İsrail'i tanıma gibi bir şey istemiyor. Biz hükümetten istiyoruz. Çünkü Filistin hükümeti Hamas'ın hükümeti değil Filistin halkının hükümetidir diye konuştu.

    Suriye'yi ziyaret eden Mahmut Abbas'a eşlik eden Erakat gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail İşgal ettiği tüm Arap topraklarından 1967 sınırlarına çekilmeden tam barışın sağlanamayacağınıda vurguladı.

    Erakat, iki liderin Ortadoğu barışını görüştüğünü söyledi. Erakat, Barış, sadece Filistin'i değil, işgal altındaki tüm Filistin topraklarını ilgilendiriyor. İsrail'in Suriye ve Lübnan toprakları dahil olmak üzere işgal ettiği tüm Arap topraklarından 1967 sınırlarına çekilmesi öngören barışın sağlanması için çalışıyoruz. İsrail tüm Arap topraklarından çekilmeden barışın sağlanması mümkün değil. dedi.

    Bugün Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara ile bir araya gelecek olan Mahmud Abbas'ın Suriye temaslarını bir basın toplantısıyla değerlendirmesi bekleniyor.

   Abbas'ın Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal'le görüşüp görüşmeyeceği belirsizliğini koruyor. Dün gece geç saatlere kadar Şam'daki Meridyen otelde görüşme gerçekleşmemişti. Meşal'in yardımcısı Musa Ebu Marzuk, Abbas'ın Şam ziyareti sırasında Meşal'le görüşmeyeceğini bildirdi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)