• Nombre de visites :
  • 425
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: Düşmanlar İran'a saldırma gücüne sahip değil

      22/01/2007

Laricani: Düşmanlar İran'a saldırma gücüne sahip değil

    İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani İran'ın nükleer tesislerine yapılacak her türlü saldırı ihtimalini reddederek, düşmaların İran'a saldırma gücüne sahip olmadığını açıkladı.
    Laricani konuyla ilgili muhabirlere yaptığı açıklamasında, düşmanların İran'ı özellikle barışçıl nükleer faaliyetleri doğrultusunda haklı konumundan geri adım atmaya zorlayan psikolojik savaş başlattıklarını ve bunun en bariz örneğinin İran'ın nükleer tesislerinin vurulması tehdidi olduğunu, aslında bütün bu söylemlerin sadece bir şayiadan başka bir şey olmadığını belirtti.
     İran silahlı güçlerinin düşmanların her türlü girişimine karşı koymaya hazır olduğuna değinen Laricani, İran halkının düşmanlarının her yıl böyle iddiaları psikolojik harp taktikleri çerçevesinde ortaya attıklarını, düşmanların İran aleyhinde baskı kuracak bir itilaf peşinde olduklarını ama sonuçta bu girişimlerden zararlı çıkacak tarafın Avrupa ülkeleri olacağını vurguladı.
    İran barışçıl nükleer faaliyetlerinin önemli bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Laricani, İran'ın akılcı girişimlerle hedeflerine ulaşacağını söyledi.
    Laricani açıklamalarının devamında ABD'nin Ortadoğu'daki yanlış politikalarına da değinerek, ABD'nin bölgede çok büyük hatalar yaptığını ve bunun karşılığını kongre seçimlerinde gördüğünü, ABD'nin demokrasiden dem vurarak halkların sorunlarını zorla ve baskıyla çözümlemek istediklerini ama politikalarının başarılı olma şansının bulunmadığını belirtti.
    ABD'nin Irak ve diğer bölge ülkelerinde stratejisinin hayali düşmanlar yaratmak üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Laricani, ABD güçlerinin Irak'ın Erbil kentinde İran konsolosluğu saldırısında ABD güçleri tarafından kaçırılan İranlı diplomatların bir an önce serbest bırakılmasını istediğini ve bu doğrultuda her girişimi ciddiyetle takip ettiğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)