• Nombre de visites :
  • 432
  • 24/10/2007
  • Date :

İran-Türkiye sınırı dünya barış sınırına örnektir

    18/01/2007
    Türkiye Van kenti valisi Niyazi Tanılır İran İslam Cumhuriyeti-Türkiye sınırının 400 yıldır hiçbir sorun yaşamayan dünyada barış sınırına örnek bir sınır olduğunu söyledi.
İran'ın Hoy kentine giden Tanılır İranlı yetkililerle yaptığı görüşmede iki ülke arasında sınır bölgesi kaçakçılıkla mücadele ve güvenlik işbirliği anlaşması yapıldığına değinerek, iki ülke arasında son iki yılda yapılan anlaşmalarla beden terbiyesi alanında İran Batı Azerbaycan eyaleti ile ilişkilerin arttığını, yakın bir zamanda Van ve Hoy kentlerinin ortaklaşa kültürel ve sanatsal festivaller düzenleyeceğini ve bu tür girişimlerin iki ülke arasında ilişkileri olumlu etkilemesinin beklendiğini belirtti.
Tanılır Katur-Hoy arası yol çalışmasının tamamlanması ve ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesini istedi.
    Van valisi Niyazi Tanılır yanında bulunan Türkiyeli bir heyetle beraber ticari, güvenlik, kültürel konuları görüşmek üzere İran'ın Hoy kentine ziyaret düzenlemişti.
Tebriz'in 130 km. kuzeyinde Türkiye'ye sınır Hoy ve Van kenti arasında faaliyet gösteren sınır ticareti merkezinin yanı sıra iki ülke arasında yolcu ve mal taşımacılığında önemli yere sahip İran-Türkiye demiryolu hattı da buradan geçmektedir.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)