• Nombre de visites :
  • 392
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani: Bölge ülkelerinin koordinasyonu, bir çok sorunu giderir

      17/01/2007

Rafsancani: Bölge ülkelerinin koordinasyonu, bir çok sorunu giderir

    Nizamın maslahatını teşhis kurumu başkanı Rafsancani, İran, Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye'nin koordineli bir şekilde hareket etmeleri durumunda başta Irak, Lübnan ve Filistin olmak üzere bölgenin bir çok sorununun giderileceğini söyledi.
    Fars haber ajansının haberine göre Mısır'ın İran'daki çıkarlarını koruyan büronun başkanı ile görüşen Rafsancani iki ülkenin bölge ve uluslar arası arenadaki önemine değinerek İran, Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye'nin koordineli bir şekilde hareket etmeleri durumunda başta Irak, Lübnan ve Filistin olmak üzere bölgenin bir çok sorununun giderileceğini belirtti.
    İhtilaf konusu olan konuların gündeme gelmesinin engelleyici etkisi olduğunu kaydeden Rafsancani iki ülkenin güven duygusu ile birlikte şeffaf hareket etmesinin bir çok yanlış anlaşılmayı gidereceğini de belirtti.
    İki ülkenin işbirliği için büyük kapasiteye sahip olduğunu belirten Rafsancani, ciddi irade bulunduğu takdirde bu yolda ilerlemenin zor olmayacağını vurguladı.
Bölge ülkeleri arasında İslami uzlaşmanın önemine de değinen Rafsancani, en büyük komplonun Şii Sünni kavgası çıkarmak olduğunu ve bu komploya karşı koymak için bölge ülkelerinin uyanık olmaları gerektiğini kaydetti.
    Barışçı nükleer enerjiden yararlanmanın dünyanın tüm ülkelerinin en doğal hakkı olduğunu vurgulayan Rafsancani İran'ın bölge ülkelerinin bu enerji türünden yararlanmasına karşı olmadığını belirtti.
    Mısırlı yetkili de iki ülke ilişkilerinin son bir yıl içinde gelişmekte olduğunu vurgulayarak Irak'ta Şii Sünni tefrikası yaratılmaya çalışıldığını Mısır'ın İran'ı pasif konuna düşürme niyetinde olan hiç bir birliğe katılmayacağını kaydetti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)