• Nombre de visites :
  • 442
  • 24/10/2007
  • Date :

Mahmut Abbas: ‘Filistin Güvenlik Servisleri (HAMAS'a karşı) Silahlanmalı'

    16/01/2007

Mahmut Abbas: ‘Filistin Güvenlik Servisleri (HAMAS'a karşı) Silahlanmalı'

    Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, Amerikan dışişleri bakanı Condalezza Rice ile yaptığı ortak basın toplantısında, kendine bağlı Emniyet Kuruluşları'nın silahlanması gerektiğini söyledi.
    Abbas açıklamasında ayrıca İsrail'den yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını durdurmasını ve Filistinli liderlere yönelik terörist saldırılara son verilmesini istedi.
    İsrail rejimiyle çok yönlü bir anlaşma imzalamaktan yana olduklarını söyleyen Abbas, ‘Biz, Bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve Filistin halkının milli birliği için çalışıyoruz; aynı zamanda uluslar arası ambargoları etkisiz hale getirecek bir hükümetin kurulmasından yanayız' dedi.
    Amerikan yönetimi, Filistin İslami Direniş Hareketi'ne (HAMAS) karşı, İsrail'in varlığını tanıyan Batı yanlısı Mahmut Abbas'a mali ve askeri destek vermeye devam ediyor.
    HAMAS ise işgalci İsrail'in varlığını asla tanımayacaklarını bildirirken Amerika ve Avrupa ise bundan dolayı HAMAS iktidarındaki hükümete başta mali olmak üzere her türlü yaptırım uygulamakta.
    Bu arada Filistin hükümeti başbakanı İsmail Heniyye, Ortadoğu'ya ziyaret gerçekleştiren Amerikan dışişleri bakanının bu ziyaretini kendileri açısından değersiz olarak niteliyor.
    Filistin hükümeti sözcüsü Gazi Hamed ise Rice'ın Ortadoğu ziyaretini fitne ve fesat çıkarmaya dayalı olarak değerlendirdi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)