• Nombre de visites :
  • 418
  • 24/10/2007
  • Date :

Huseyni: İran UAEK ile işbirliğini durdurmayı düşünmüyor

    09/01/2007 

Huseyni: İran UAEK ile işbirliğini durdurmayı düşünmüyor

   İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Huseyni İran'ın hali hazırda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini durdurmak gibi bir politikası olmadığını açıkladı.

    Huseyni düzenlediği haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran ile UAEK arasında işbirliğinin geçmiş dönemlerde olduğu gibi devam edeceğine değinerek, özel bir durum ortaya çıkması halinde konunun yeniden değerlendirileceğini, İran aleyhinde yapılan her girişimin yanıtsız kalmayacağını ve saldırgan tutum sergileyenlerin bu girişimlerinden pişman olacağını belirtti.

    Huseyni Siyonist rejim İsrail'in İran nükleer tesislerine saldırması ihtimaliyle ilgili bir soruyu da yanıtladığı basın toplantısında, bu tür savaş çığlıklarının tarafın zayıf olduğunu gösterdiğini ve bu tür girişimlerin İran halkının barışçıl nükleer faaliyetlerini durdurmak konusunda etkisi bulunmayacağını vurguladı.

    İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu itiraf etmesine de dikkat çeken Huseyni, Siyonist İsrail'in bu tür açıklamalarının bölgesel ve dünya barışı ve güvenliğini gerçekte kimin tehdit ettiğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

    Huseyni İran barışçıl nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlarla uluslar arası taahhütler ve anlaşmalar çerçevesinde yürütüldüğünü hatırlatarak, Amerikan Kongresi Başkanı Nansy Plosy'nin İran ve Suriye'nin Ortadoğu sorunlarının müzakeresi sürecinde yer alması konusunda yaptığı açıklamaların yeni bir gelişme olduğunu, ABD'nin konuyla ilgili açık, şeffaf ve resmi konumunun açıklaması ardından İran'ın da onuyla ilgili konumunu açıklayacağını vurguladı.

    Bazı Arap ülkelerinde Saddam'ın idamının esefle karşılanması konusuna da değinen Huseyni, Saddam'ın yaptığı birçok cinayetin ortaya çıkarılmaması ve bu cinayetlerden dolayı yargılanmaması böyle bir durumu yarattığını söyledi.

    Saddam'ın bütün cinayet ve suçlarının ortaya çıkması ve bunlardan dolayı yargılanmasının sağlanması halinde hiç kimsenin Saddam'ın yargılanması ve uğradığı cezayı esefle karşılamayacağının altını çizerek, Saddam'ın cinayetlerinin şeffaf bir yargılamayla yapılmış olması halinde Irak diktatörünün işbirlikçilerinin de çeşitli sorulara yanıt vermek zorunda kalacağını belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)