• Nombre de visites :
  • 522
  • 24/10/2007
  • Date :

Mezhep çatışması oyununa dikkat

     09/01/2007    

Mezhep çatışması oyununa dikkat

     Batı'nın İslâm dünyasını mezhep çatışmasına sürüklemeye yönelik oyunlarına karşı uyarıda bulunan Prof. Hayri Kırbaşoğlu, Nasıl ki Namaz, Oruç İslâm'ın emri ve farz ise şu anda İslâm dünyasının karşı karşıya bulunduğu durum itibari ile Müslümanların birlikteliği, ümmet olması bugün, yüz bin kere farzdır dedi.
     Irak'ın Devrik Lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesi görüntülerinin bilinçli bir şekilde yayınlanması ve arkasından hız kazanan mezhep çatışmaları giderek tehlikeli bir hal alıyor. Ortadoğu'da özellikle de Irak, Filistin ve Lübnan'daki siyasi istikrarsızlık giderek mezhepler arası çatışmaya dönüşüyor. İslam dininin birliktelik özelliğinin unutturulmaya başlandığı şu günlerde Saddam Hüseyin'in idam görüntüleri batılı ülkeler ve yerli işbirlikçilerinin ekmeğine yağ sürüyor. Konuya ilişkin gazetemize konuşan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, mezheplerin yorum farklılıklarından kaynaklandığına dikkat çekerek, İslam dünyasının yeni bir oyunla karşı karşıya olduğunu ve bu oyuna gelmemenin ilk şartının, ümmet olmanın farziyetini kavramak olduğunu söyledi.
     Saddam Hüseyin'in idam görüntüleri sırasında yüzleri maskeli kişilerin Mukteda Sadr diye bağırmalarının oyunun bir parçası olduğuna dikkat çekilirken, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hayri Kırbaşoğlu da Müslümanları Batılı ülkelerin bölgede mezhep çatışması çıkarmaya yönelik planlarına karşı Müslümanların uyanık olması gerektiğini vurguladı. Müslümanın din kardeşini öldürme gibi yanlış bir yol izleyemeyeceğini belirten ve Müslümanın kanının Müslümana haram olduğunu kaydeden Kırbaşoğlu, Böyle bir çatışmayı özellikle Amerika, bölgedeki başarısızlığını ört bas etmek üzere kaşıyor. Buna hizmet eden bütün Müslümanlar Allah nezdinde sorumlu olurlar. İkinci bir husus mezhepler İslam'da birer yorum farklılığıdır. Allah'ın ve Peygamberin bir emri değil, şartların getirdiği bir zorunluluktur. Kur'an'da Müslümanlar kardeştir diyor. Şii-Sünni demiyor. Nasıl ki namaz, oruç İslam'ın emri ve farz ise şu anda İslam dünyasının karşı karşıya bulunduğu durum itibari ile Müslümanların birlikteliği, ümmet olması, bugün, yüz bin kere farzdır. Müslümanların bütünlüğünü bozan oyunlar Allahın gazabına uğrar. Bunu kim yaparsa yapsın cezasını bulur diye uyarıda bulundu.
    Aynı Allah'a ve kitaba inanıyoruz
    Şu an Müslüman kimliğimiz ve ümmet kimliğimiz önemlidir diyen Kırbaşoğlu, Müslümanlar için yeterli şartın İslam olması gerektiğini kaydetti. Kırbaşoğlu, Mezhepler kişilerin yorum farklılıklarıdır. Çünkü hepimiz aynı Allah, aynı kitab ve aynı ahirette inanıyoruz. Birtakım ufak farklılıklar olabilir. Bizdeki mezhep batı dinlerindeki gibi din anlamına gelmiyor. Onlarda mezhep din olarak kabul ediliyor. Eğer mezhepçilik yaparsak, Hıristiyanlar gibi, Yahudiler gibi oluruz diye konuştu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)