• Nombre de visites :
  • 518
  • 24/10/2007
  • Date :

Dan Halutz'dan İtirafNULL'da Yenildik!

Dan Halutz'dan İtirafNULL'da Yenildik!
 
Dan Halutz'dan İtirafNULL'da Yenildik!

   Lübnan saldırısında alınan başarısızlığın sorumlusu olarak gösterilen İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'dan istifa sinyali
    İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Güney Lübnan'la savaş sırasında yöneticilerin kusurlarını araştırmak için kurulan soruşturma komisyonunun bulgularının açıklanması öncesi istifa sinyali verdi.
    Halutz, Üstlerimin bana ayrıl dediklerini duymuş değilim ama, böyle bir çağrı gelirse ona o zaman yanıt veririm demesine karşın, Şubat'ta açıklanması beklenen komisyon raporuna atıfta bulunarak, Eğer komisyon farklı bir şey söylerse söyleneni yapacağım. Çünkü komisyonun kararları bağlayıcıdır dedi.

    Halutz, düzenlediği basın toplantısında, sorumluluğu üstlenmeyi seçtiğini belirtti, ancak, Sorumlu davranışı kaçış olarak yorumlayanlar da var. Soruşturmayı kabul etmeyi ve düzeltilmesi gerekenleri düzeltmeyi seçtim. Sorumluluk, bunu gerektirir diye konuştu.

    Halutz, Güney Lübnan'daki savaşın bazı başarısızlık ve sorunların yanı sıra, birçok başarıyı da beraberinde getirdiğini savunarak, Başarısızlıkları küçümsemiyorum, ama pek çok şeyin başarıldığını da söyleyebilirim dedi.

    Kaçırılan askerlerin geri dönüşü ve İsrail'in caydırıcılığının güçlendirilmesi de dahil olmak üzere savaşın hedeflerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen İsrail Genelkurmay Başkanı, savaşın bitmesinin üzerinden henüz kısa bir zaman geçmiş olması nedeniyle caydırıcılık konusunda bir yargıya varmak için erken olduğunu belirtti.

    RUTİN BİR OPERASYON GİBİ ALGILANDI

    Halutz, Lübnan savaşı ile ilgili olarak İsrail üst komuta kademesinin en önemli hatalarından birinin, savaş değil, rutin bir güvenlik operasyonu yapılıyor gibi davranması olarak belirtti.

    Halutz, uzun ve orta menzilli füzelere verilen zararlar, Hizbullah'ın zarar görmesi ve üyelerinin sınırdan uzaklaştırılmasının savaşın başarıları arasında olduğunu, ancak ateşkese kadar olan süreye kadar kısa menzilli füze saldırılarını önlemede başarısız olduklarını ifade etti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)