• Nombre de visites :
  • 458
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünya basınında Saddam'ın idamı

Dünya basınında Saddam'ın idamı

    Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, devrik liderin ABD ve İngiltere'yi ele vermemesi için apar topar idam edildiği görüşünde. Tüm gazeteler, Irak'tan idama gelen farklı tepkilerin ülkenin bölünmüşlüğünü gözler önüne serdiği konusunda hemfikir.
    Irakın devrik lideri Saddam Hüseyinin idam edilmesi, dünya basınının manşetlerindeydi. İngiliz Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, Sırlarını mezara götürdü. Suç ortaklığımız da onunla öldü başlıklı yazısında, idamdan ABD ve İngiltereyi sorumlu tuttu.
    Fisk, Batı, Saddamı silahlandırdı, düşmanlarıyla ilgili istihbarat verdi, zulümleri için teçhizat verdi, sonra da suç ortaklarını ele vermesini önledi. Tüm gerçek, Bağdattaki infaz odasında Saddamla birlikte öldü. Washington ve Londrada birçokları onun sonsuza kadar susmasıyla rahat bir nefes aldı diye yazdı.

    Independentın başyazısında da, Saddam Hüseyinin uluslararası bir mahkemede yargılanmaması eleştirildi.

    Devrik liderin idamının hiçbir olumlu sonucu olmayacağı vurgulanan başyazıda, Devrik liderin apar topar asılması ABDnin Saddam Hüseyinle geçmişteki işbirliği konusundaki spekülasyonları artırmaktan başka bir işe yaramadı dendi.

    İngiliz Sunday Times ise başyazısında, Bu sürecin tek olumlu yanı suçun cezasız kalmayacağını göstermesi yorumunu yaptı.

    Gazetede çıkan bir başka yazıda da, ittifakın haklı bir gerekçe olmaksızın Irakı işgal etmesi gibi idam edilmek üzere devrik lideri Iraklılara teslim etmesinin de hata olduğu belirtildi.

    İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin haberinde, Saddam Hüseyinin idam edilmesinin Irakta mezhep çatışmalarına son vereceğini düşünmenin safça olduğu yer aldı.

    Amerikan New York Times gazetesi de , devrik liderin ölümüne ilişkin farklı tepkilerin Irakın parçalanmışlığını ortaya koyduğunu yazdı.

    İspanyanın El Pais gazetesi, Irakın sadece ihtiyacı olduğu soyluluğu gösterme fırsatını değil, aynı zamanda Saddamı insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılama olasılığını da kaçırmış olduğu yorumunda bulundu.

   Alman Bild am Sonntag gazetesi, Saddamın ölümünün hiçbir sorunu çözemeyeceğini yazarken, Fransız Le Journal Du Dimanche gazetesi ise ilk sayfada verdiği haberde Ya sonra? Saddam Hüseyinin idamı Irakta hiçbir şey değiştirmiyor ifadesini kullandı.

   Birçok İtalyan gazetesi ise, Saddam Hüseyinin kameralar önünde idam edilmesini barbarca bir gösteri olarak nitelendirdi.

   Yunan Kathimerini gazetesi de, Saddamın idamının yayımlanmasının barbarca ve aşağılayıcı olduğunu belirterek, Körfezde iç ve genel bir savaş tehlikesi başlığını kullandı.

    Ethos gazetesi, Iraka kurşun, ABD iç savaşa körükle gidiyor başlığını kullanırken, Eleftherotypia gazetesi idamın diktatörü şehit yaptığını yazdı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)