• Nombre de visites :
  • 372
  • 24/10/2007
  • Date :

BM Güvenlik Konseyi Somali için harekete geçiyor

   

BM Güvenlik Konseyi Somali için harekete geçiyor

    Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Somali Özel Temsilcisi François Lonseny Fall, Somali'de çatışan tarafların derhal şiddete son verip diyaloğa başlamaları gerektiğini belirterek aksi takdirde tüm bölgenin olaylardan etkileneceğini bildirdi.
    BM Güvenlik Konseyi, Somali'de bir haftadır devam eden olaylar üzerine olağanüstü toplandı ve özel temsilci Fall, Konseye gelişmelere ilişkin bilgi verdi.
    François Lonseny Fall konuşmasında, ''Konsey temsilcilerini, geçici Somali federal hükümeti ile Şeriat Mahkemeleri Birliği arasında devam eden çatışmaları bir an önce sona erdirme konusunda harekete geçmeye çağırıyorum. Somali'deki uyuşmazlığın tüm tarafları, önkoşul öne sürmeden birbirleriyle diyaloğa girmeli ve kışkırtıcı hareketlerden kaçınmalı'' diye konuştu. Somali'de müzakereler sonucu siyasi bir çözüme ulaşılmadığı takdirde, ülkede istikrarsızlığın artacağını, Somali halkının bundan zarar göreceğini belirten Fall, Somali'de hükümet birliklerine destek veren Etiyopyalı birliklerden başka Şeriat Mahkemeleri Birliği'ne destek veren Eritre askeri birliklerinin olduğu yolunda bilgiler olduğunu da söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)