• Nombre de visites :
  • 454
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'da Şii ve Sünni İslam alimleri bir araya geliyor

İran'da Şii ve Sünni İslam alimleri bir araya geliyor

    İslami İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İstanbul'da düzenlenen Irak Toplantısı'yla ilgili bazı çevrelerin tefrika ve fitne çıkarmalarına temas ettiği açıklamasında, Bazı kirli eller, fitne çıkarmak için kollarını sıvamış bulunuyorlar ama Sünni ve Şii Müslümanları arasında vahdetin bozulmasına dair çabalar yenilgiye mahkumdur dedi.
    İslami İran'ın her zaman Sünni ve Şii Müslümanlar arasında vahdetin sembolü olduğunu belirten Mutteki, son zamanlarda bölgede yaşatılmaya çalışılan sözde mezheplerarası çatışmayı önlemek için Tahran'da yakın bir zamanda Sünni ve Şii alimlerin katılacağı bir toplantının düzenleneceğini söyledi.
    İslami İran'ın Mekke Vesikası'na bağlı kaldığını belirten İran Dışişleri Bakanı, Irak'taki çıkarılmak istenen fitne dışarıdan idare ediliyor ve biz düşmanın bu şeytani komplosunu bozmak için bütün gücümüzle çaba göstereceğiz dedi.
    Irak halkının ülkelerinin durumuyla ilgili gerçekleri çok iyi bildiğini belirten Mutteki, dış güçlerin Irak ve bölgedeki fitneci girişimlerinin önlenmesi için bütün İslam alimleri ve liderlerin, İslam ülkelerinin işbirliğinde bulunması gerektiğini söyledi.
    İran Devleti'nin bölgesel gelişmeler ve çıkarılmak istenen fitne konusunda Türkiye'ye görüşlerini bildirdiğine söyleyen Menuçehr Mutteki, Özellikle Irak'ın komşuları olmak üzere bütün bölge ülkelerinin bu fitnenin gerçekleşmesine izin vermemesi gerekiyor dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)