• Nombre de visites :
  • 359
  • 24/10/2007
  • Date :

BM kararını umursamadı!

   

    İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM

BM kararını umursamadı!
 Güvenlik Konseyi'nin ülkesi aleyhine kabul ettiği yaptırım kararını ağır bir dille eleştirdi ve Batılı ülkeleri çifte standartlı davranmakla suçladı.

    İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: BM kararı yırtık bir kağıt parçası

    Ahmedinejad, İranlıların casus yuvası olarak adlandırdıkları eski ABD büyükelçiliğinde, İran-Irak savaşı gazilerine hitaben yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı yaptırım kararına da değindi ve kararı kabul etmediklerini bildirdi.
    'İRANLILAR UYANIK OLMALI'
   Halktan düşmanların propagandaları karşısında uyanık olmalarını isteyen Ahmedinejad, Batılı ülkeler, yırtık bir kağıt parçası bahanesiyle İran halkının arasında ihtilaf yaratmak istiyorlar dedi. Yaptırım kararının İran halkını korkutma amacını taşıdığını, ancak bunun hiçbir etkisi olmayacağını söyleyen Ahmedinejad, Birkaç kişinin konuşmasıyla halkın arasına ihtilaf sokabileceklerini düşünenler, yanılıyor diye konuştu. İsteseniz de istemeseniz de İran, nükleer güce sahip bir ülkedir diyen Ahmedinejad, Nükleer bir İran ile yan yana yaşamak, onların (Batılı ülkeler) çıkarınadır ifadesini kullandı.
   KUKLA GÖSTERİSİ
    İran halkının BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı karardan hiçbir kaygı ve endişe duymadığını söyleyen Ahmedinejad, şöyle konuştu: Bu girişimin İran'a hiçbir zararı olmayacak. Belki de çok kısa zamanda bu kararı alanlar pişman olacak. Bu kukla gösterisinden vazgeçin. Çifte standartlı tutumlardan vazgeçin. Niçin milletlerin sizden korkması gerektiğini düşünüyorsunuz? Milletlerle saygılı bir şekilde konuşma dönemi geldi. Bu politikalarınız dünyayı bir birine kattı ve milletlerin huzurunu, güvenliğini tehlikeye soktu. İran halkıyla dostluk fırsatını kaçırdığınız için sizin adınıza üzgünüm. Artık BM Güvenlik Konseyi'nin, ABD, İngiltere ve siyonist rejimin uşağı olarak hiçbir itibarı kalmadı.
    Batılı ülkelerden, İran'ın nükleer yakıt teknolojisine sahip olduğunu kabul etmelerini isteyen Ahmedinejad, şubat ayında büyük nükleer şölen yapacaklarını da yineledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)