• Nombre de visites :
  • 379
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail her an Suriye'ye saldırabilir


   

İsrail her an Suriye'ye saldırabilir
Esad'dan sürpriz açıklamaNULL her an Suriye'ye saldırabilir
    Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bölgede yeni bir savaşın çıkmasının hayal olmadığını ve İsrail'in her an Suriye ve Hizbullah'a saldırabileceğini söyledi.
    İtalyan Le Rapublika gazetesi'ne bir demeç veren Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bölgedeki son gelişmelerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Beşşar Esad, röportajında İsrail istihbarat kaynaklarının Suriye'nin uzun menzilli füzeleri kendi sınırlarına yığdığı iddiaları ile ilgili soruya, İsrail'in ortaya koyduğu iddialar doğru değildir. Ancak biz her an İsrail'in Suriye'ye karşı bir savaşa girişeceğini tahmin ediyoruz. İsrail gelecek yaz Suriye ve Hizbullah'a karşı bir savaşa girişeceği tehdidinde bulundu. Bizim bölgede savaşın çıkması hayal değil. Hala mümkün olan bir gerçektir. şeklinde cevap verdi.
    Suriye'nin Hizbullah'ı silahlandırdığı yönündeki iddiaları da yalanlayan Esad, Bizim Hizbullah'ı silahlandırdığımız doğru değildir. dedi. Esad, Ben şunu anlamıyorum. Bir sürü uydu bulunuyor. O bölgede UNIFIL askeri ve Lübnan istihbaratı var. Bu füzelerin uzunluğu 5-6 metredir. Cepte saklanacak birer tohum değildir. Eğer söylenen şeyler doğru ise bunları neden durduramıyorlar. şeklinde konuştu.
    Suriye'nin Lübnan'daki direnişi desteklemesi ile ilgili olarak ise Esad, Hiç görmüyor musunuz ki Lübnan halkının çoğu Hizbullah'ı destekliyor. Hizbullah'ı Suriye veya İran'ın elinde birer oyuncak olarak tasvir etmek yanlıştır. Hizbullah'ın özel çıkarları ve kendisine ait düşüncesi vardır. Onlar bize güvenmektedir. Onun için bizim onların üzerinde tesirimiz olabilir. dedi. Ancak onların çıkarları karşısında bir şey söylemeleri halinde kendilerini dinlemeyeceklerini ifade eden Suriye lideri Esad, Biz, Lübnan üzerindeki tesirimizi kaybetmedik. Ancak Lübnan'ın içişlerine karışmıyoruz. Suriye, 1701 sayılı BM kararını kabul etti. Çünkü Lübnan'da savaşın durmasını istiyor. Ancak bu çözüm geçicidir. Ateşkesin yapılmasının ardından mutlaka bir barış yapılması gereklidir. Yoksa her şey geçici olur. diye konuştu.

    İSRAİL İLE TEK SORUN İŞGAL EDİLMİŞ TOPRAKLAR, YOKSA MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ
     Konuşmasında İsrail'i de anlaşmaya davet eden Esad, İsrailli birçok yetkilinin Şam ile masaya oturulması çağrısı yaptığını hatırlatarak, Olmert'e şunları söylemek isterim. Biz sözlerimizde samimiyiz. Olmert bizim aldatmayacağımızı görsün. dedi. Suriye halkının, topraklarının geri iade edilmesi şartıyla tek bir elden barışı desteklediğini belirten Beşşar Esad, Suriye ile İsrail arasıdaki tek sorun işgal edilmiş toprakların iade edilmesi. Toprakların iadesi karşılığında halkımız barış istiyor. Güçlü ülkeler barışı tesis edebilir. Ancak tek ve zayıf şahıslar ise savaşlar çıkarır. değerlendirmesinde bulundu.

    LÜBNAN'DA ULUSLARARASI MAHKEME BİZİM ÇIKARIMIZADIR
    Lübnan'da kurulması düşünülen Uluslararası mahkemeyi Suriye'nin kabul etmediği iddiasını değerlendiren Beşşar Esad, Bu iddialar doğru değildir. Araştırma yapan komite ile işbirliği yapmak Suriye'nin çıkarınadır. Çünkü bunlar gerçeği ortaya çıkaracaktır. Mahkeme kurulurken Suriye'yi ilgilendirmesine rağmen Suriye'nin görüşü alınmamıştır. Fransa'nın, Suriye'ye karşı tutumunu kınıyorum. Suriye'yi izole etmek isteyenler kendileri izole oldular. Paris, bu siyasetle tüm sadakatine kaybetmiştir. dedi.

    AMERİKALILAR İSTERSE ÇIKARLARIMIZ BİRLEŞEBİLİR
    Suriye Devlet Başkanı Esad, ABD ile Suriye çıkarlarını birleşebileceği yönündeki bir soruya ise Tabiî ki ABD'liler isterse çıkarlarımız birleşebilir. şeklinde cevap verdi. ABD, Irak'ın birliğini ciddi bir şekilde ele alırsa iki ülke arasındaki çıkarlar aynı olur. Ancak bundan şüphe duyuyorum. diye devam eden Esad, ABD yönetiminin, diyalog ve emir vermeyi birbirine karıştırdığını savundu. Suriye lideri, ABD yönetiminin şu ana kadar gerçekleri açığa vurmak ve yanlışlıkları itiraf etmek konusunda henüz hazır olmadığını öne sürdü

     ÇALIŞMA GRUBUNUN RAPORUNA DESTEK
    Suriye'nin bölgede barış istediğini vurgulayan Esad, Hamilton'nın raporunu örnek vererek Hamilton raporunda Suriye, Golan Tepeleri, Filistin ve Irak gibi bölgesel sorunlarda kapsamlı bir barış istediğini itiraf etmişti. Irak'ta yaşananlardan dolayı yapıcı bir diyaloga hazır olduğunu açıkladı. Ancak tek bir irade buna yeterli değil. Tek başımıza iş yapamayız. dedi. Bölgedeki sorunlar çözüme kavuşmaz ise bu sorunların en büyük bedelini komşu ülkelerin ödeyeceğini vurgulayan Beşşar Esad, En büyük zararı da biz ödeyeceğiz. diye ekledi. Esad, Bu bölgede biz yaşıyoruz ve bu bölgeyi en iyi biz biliriz. Onun için Irak konusunda Washington bizim yardımımıza muhtaçtır. Şam olarak biz Irak'taki değişik guruplarla çok iyi ilişkilerimiz var. Irak'ın geleceği için bu gruplar ulusal bir konferansın kurulmasında büyük etkisi olacak. diye konuştu.

      ABD VE BM, İRAN İLE MÜZAKERELERE OTURMALI
     Son olarak İran konusunda Esad, İsrail, Irak, Çin, Japonya, BM, AB'ye İran ile görüşmeye davet ederek İran bölgede önemli bir ülkedir. ABD ve BM İran ile müzakerelere oturması gerekir. tavsiyesinde bulundu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)