• Nombre de visites :
  • 345
  • 24/10/2007
  • Date :

Heniyye'nin AĞLATAN konuşması


 

Heniyye'nin AĞLATAN konuşması
Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'nin, Hamas'ın 19. kuruluş yıldönümünde yaptığı duygusal konuşma herkesi etkiledi. El-Cezire'den canlı yayınlanan konuşma dinleyenleri ağlattı.

    Hamas'ın kuruluşundan sonra önemli olaylar olduğunu, 1. ve 2. intifâdaların yaşandığını ve ilk defa işgalcinin Gazze'den çekildiğini, Hamas'ın da iktidara geldiğini söyleyen Heniyye, Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra da üç önemli olayın yaşandığını belirtti. Heniyye, bunları şöyle sıraladı: Filistin halkının sabrı ve direnişi. İsrail ordusunun Lübnan direnişi tarafından yenilmesi ve ABD'nin Irak direnişi tarafından yenilgiye uğratılması.

    Demokratik seçimlerle işbaşına geldiği halde, sırf terör devleti İsrail'i tanımadığı için ABD ve Batılılar tarafından lince tabi tutulan Hamas iktidarının Başbakanı İsmail Heniyye, bugünlerde halkını aç bırakmamak için büyük mücadele verirken; bir yandan da ülkesindeki Batı yanlısı Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a bağlı El Fetih grubunun ağır saldırılarına maruz kalıyor. Mahmut Abbas'ın Meclise danışmadan erken seçim kararı almasıyla birlikte büyük bir krizin yaşandığı Filistin'de Hamas'ın 19. kuruluş yıldönümü de törenlerle kutlandı.

    İSLÂM İLERLİYOR

    Başbakan İsmail Heniyye, Gazze'de düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, İslâm ilerliyor, bazı acılar ve komplolar olsa da sizler Rahman'dan aldığınız güçle daha güçlüsünüz dedi.

    Arap ve İslâm ülkelerine yaptığı gezinin gönüllere su serptiğini söyleyen Heniyye, Sizler ümmetin umudusunuz şeklinde konuştu.

    Suriye'de Yermuk Mülteci Kampı'nda 20 binden fazla Filistinli'nin Hamas bayrakları salladığını söyleyen Heniyye, sözlerini şöyle sürdürdü: Kürsüye çıktığımda yaşlı bir kadın yakama sarıldı ve ‘Ben Suriyeli bir kadınım, fakat Hamas'ı seviyorum. Yılmadan yolunuza devam edin' dedi.

    ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN

    Sizler sadece kendinizi değil, tüm İslâm Dünyası'nı temsil ediyorsunuz diyen Heniyye, Filistinliler'e ümitsizliğe kapılmamalarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: Sudan'dan ayrılmadan önce Sudan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Taha ile baş başa görüştüm. Benimle görüşeceğini öğrenen küçük kızı bana selam göndermiş. Daha önceki bir konuşmamda benim bayıldığımı televizyonda görünce ağlamış. ‘Ona söyle, ben onları seviyorum' demiş.

    Salahaddin El-Eyyubi'nin kabrini ziyaret ettiğini söyleyen Heniyye, devamla şöyle dedi: Salahaddin'in kabrini tekmeleyip ‘İşte döndük' diyen haçlı komutanının sözlerini hatırladım. ‘İşte biz buradayız ey Salahaddin, yolundan gitmek üzere seni ziyaret ediyoruz' dedim.

    ÜÇ ÖNEMLİ OLAY

    Hamas'ın kuruluşundan sonra önemli olaylar olduğunu, 1. ve 2. intifâdaların yaşandığını ve ilk defa işgalcinin Gazze'den çekildiğini, Hamas'ın da iktidara geldiğini söyleyen Heniyye, Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra da üç önemli olayın yaşandığını belirtti. Heniyye, bunları şöyle sıraladı: Filistin halkının sabrı ve direnişi. İsrail ordusunun Lübnan direnişi tarafından yenilmesi ve Amerika'nın Irak direnişi tarafından yenilgiye uğratılması.

    Yaşananlar karşısında Filistin Hükümeti'nin eli kolu bağlı durmayacağını söyleyen Heniyye, bazı gençlerin kasıtlı olarak ateş açtığının tespit edildiğini ve isimlerin İçişleri Bakanlığı'nda olduğunu açıkladı.

    Arap ve İslâm ülkelerine yaptığı gezilerle Filistin halkı için aldıkları desteği ve yardımı anlatan İsmail Heniyye, Filistinliler'e birlik olmaları çağrısında bulundu

    habervakti.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)