• Nombre de visites :
  • 381
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: Moskova ve Pekin'in konumu değişmemiştir


    İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Rusya ve Çin'in İran nükleer meselesi karşısında konumunun değişmediğini söyledi.
    Mutteki konuyla ilgili İrna muhabirine yaptığı açıklamasında, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin İran nükleer dosyası konusuyla ilgili Rusya ve Çin'in de katıldığı yeni bir BMGK karar taslağı yazdığını ve bu taslağın BMGK'nde görüşüleceğini belirtti.
    Yeni karar taslağında İran'a nükleer ve füze teknolojisi satışının yasaklanmasının ve ülkelerin çok kapsamlı kullanıma sahip maddeleri satışta serbest olduğunun üzerinde durulduğu haber verildi.
    ABD ve Batılı ülkeler yeni karar taslağına Rusya'nın Buşehr nükleer santralinin yapımına devam edebileceği için Rusya'nın ve ayrıca Çin'in olumlu yanıt vermesini umdukları belirtiliyor.
    Mutteki bütün tarafları İran nükleer meselesiyle ilgili olarak mantıklı hareket etmeye davet ettiklerini ve nükleer meselenin en iyi çözüm yolunun diyalog ve müzakereler olduğunu hatırlatarak, İran'ın 5+1 grubunun öneri paketine verdiği yanıtın müzakereler için uygun bir zemin olduğunu ve İran'ın nükleer teknolojiye ulaştığını ve bu bahsin İran açısından bittiğini vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)