• Nombre de visites :
  • 356
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: İran petrolü bir baskı aracı olarak kullanmak istemiyor


    İran İslam Cumhuriyeti Ulusal güvenlik Yüksek konseyi sekreteri Ali Laricani İran'ın petrol kartını sorunların çözümü için bir baskı aracı olarak kullanmak ve böyle bir ortam yaratılmasının istemediğini açıkladı.
    Laricani Dubai'de muhabirlere yaptığı açıklamasında, bu durumun İran'ın baskılar karşısında da boyun eğeceği anlamına gelmediğini ve İran'ın en doğal hakkı olan barışçıl nükleer enerji kullanımı haklarını kanunlar çerçevesinde kullanacağını belirtti.
    Dubai valisi ve Birleşik Arap Emiri muavini Şeyh Muhammed bin Raşid Al-i Mektum'un davetlisi olarak her yıl düzenlenen bugün sona erecek Arap Dünyası Startejisi 2006 oturumuna katılan Laricani, İran'ın dünyaya defalarca atom silahları peşinde koşmadığını ve NPT anlaşması çerçevesinde kanuni haklarını aradığını ilan ettiğini vurguladı.
    Batının ABD'nin İran nükleer meselesini siyasi hale sokmaya çalıştığını defalarca ilan ettiklerine dikkat çeken Laricani, İran'ın bu tür tahrikler karşısında haklarından feragat etmeyeceğini ve ABD'nin bu tür girişimlerinin İran'ın doğal hakkı olan barışçıl nükleer faaliyetlerini önleyemeyeceğini belirtti. 
    BMGK'nin İran aleyhinde alacağı bir ambargo kararının da İran'ın faaliyetlerinin önünü alamayacağına vurgu yapan Laricani, İran'ın barışçıl nükleer enerji faaliyetlerinin her hangi bir bölümünde bu faaliyetleri askıya almaya yanaşmayacağının altını çizdi. Laricani batılı ülkelerin İslam devrimi sonrası Buşehr nükleer santralinin yapımına dair taahhütlerini yerine getirmediğine değinerek, İran'ın kendi bilim adamları ve teknolojisiyle geleceğini ilgilendiren bu girişimi kendisinin yaptığını söyledi.
    Batılı ülkelerle ABD'nin İran'ın nükleer enerjiye sahip olmasını istemediğine değinen Laricani, Batılı ülkelerin İran'dan sonra Fars körfezi ülkeleriyle Afrika ülkelerinin de bu doğrultuda istekte bulunacağını bildiklerini vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)