• Nombre de visites :
  • 490
  • 24/10/2007
  • Date :

Pentagon Siyonist İsrail'den Savunma Sistemi Alıyor

    Siyonist İsrail tarafından geliştirilen bir savunma sisteminin, Irak'taki Amerikan askerlerinin kullanması için Pentagon tarafından deneneceği bildirildi.
    Irak'ta öldürülen Amerikan askerlerinin büyük bir çoğunluğu, yol kenarına yerleştirilen bombalar ve roket güdümlü tank savar saldırıları sonucunda hayatını kaybetmişti. Pentagon'un, uzun vadede bu saldırıları önlemeyi hedeflediği belirtiliyor.
    İsrailli üreticisi Rafael tarafından geliştirilen Trophy isimli bu sistem, gelen roketleri tespit ederek bir karşı füze gönderip havada infilak etmesini sağlıyor. Rafael, alanında tek olan bu sistemin güvenirliğinin ise yüzde 95 olduğunu iddia ediyor.
    Siyonist rejim İsrail Savunma (savaş) Bakanlığı kaynakları, Pentagon'un bu sistemi satın almasında son aşamaya gelindiğini belirtiyor.
    İsrailli kaynaklar, Irak'taki Amerikan ordusunun bu sistemi Nisan ayı gibi denemeye başlayacağını söylüyor. Kaynaklara göre sistem, ABD ordusuna ait Striker isimli zırhlı aracın üzerine yerleştirilerek denenecek.
    İsrailli şirketin sözcüsü Amit Zimmer ve İsrail'deki Amerikalı yetkililer ise bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.
    Başka bir İsrailli kaynak ise yaklaşık 700 kilogram ağırlığındaki Trophy'e ödenecek miktarın yaklaşık 250 bin dolar ile 350 bin dolar arasında olduğunu söyledi. Kaynak, Pentagon'un Trophy'i bir araca yerleştirdikten sonra birliklerin birbirine yakın hareket ettireceğini ve böylece de sistemin daha fazla aracın koruması ve maliyetin düşürülmesinin hedeflediğini kaydetti.
    Rafel'in pazarlama bölümü başkan yardımcısı Lova Drori de 15 yıldır sürdürülen Trophy projesinin geliştirilmesinin, Hizbullah ile yaşanan Lübnan savaşından sonra hızlandırıldığını kaydetti. 34 günlük savaş boyunca onlarca İsrail tankı, Hizbullah mücahitleri tarafından kullanılan omuzdan fırlatmalı roketatarlar tarafından yok edilmişti. Drori, İsrail ordusunun da 2007 sonuna kadar bazı savaş tanklarının üzerine bu sistemlerin yerleştirme planları yaptığını belirtti. Bazı uzmanlar, İsrail'in önümüzdeki yıl Hizbullah'a yönelik yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu iddia ediyorlardı.
    Amerikan haber kanalı NBC de Eylül ayında Pentagon'un, Trophy'i almaktan vazgeçtiğini ve onun yerine Amerikan silah şirketi Raytheon'un ürettiği başka bir sistemi tercih edeceğini duyurmuştu. Ancak Raytheon'un geliştirdiği bu sistemin 2010'dan önce hazır olması öngörülmüyor.
    İddialar, ABD'de geniş yankı bulurken Pentagon'un bu girişimi, amacın Irak'ta görev yapan askerlerin tek tek güvenliklerini sağlamak yerine toplu bir koruma sağlamak olduğu belirtilerek eleştiriliyor.
    Üst düzey bir askeri yetkili olan Tümgeneral Jeffrey Sorenson da şu an için Trophy'nin hazır olmadığını ve daha uzun vadeli ve daha kapsamlı Raytheon projesinin ihtiyaçlarını karşılamadığını söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)