• Nombre de visites :
  • 389
  • 24/10/2007
  • Date :

Davudi: İran ve Türkiye İslam dünyası için önemli bir dayanak   İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Perviz Davudi İran ve Türkiye'nin İslam dünyası ve Müslümanların daha iyi bir yaşam için önemli bir dayanak haline gelebileceğini söyledi.
   Davudi Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretinin son gününde ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında, iki ülkenin bölgesinde güçlü ve büyük bir İslam ülkesi olduğunu ve iki ülke arasında daha da gelişecek ilişkilerin ilerde İslam ülkeleri halklarının refahı açısından iyi bir zemine hazırlayabileceğini belirtti.
   İki ülke arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek ve çeşitli alanlarda yatırım imkanı bulunduğuna değinen Davudi, İran'ın Türkiye ile mühendislik alanında işbirliği yapmaya hazır olduğunu ve Türkiyeli yatırımcıların da İran'da petrol, petrokimya ve doğalgaz alanında yatırım yapabileceğini vurguladı.
   İki ülkenin bir üçüncü ülkede ortaklaşa işbirliği ve yatırım yapma imkanının var olduğunu hatırlatan Davudi, Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde doğalgaz konusunda da görüşmeler yaptıklarını belirtti.
   Erdoğan ile iki ülkenin bankacılık alanında faaliyetlerinin geliştirilmesi konusunun da ele alındığına değinen Davudi, iki ülke ilişkilerinin ECO ve D-8 topluluğunda da geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
   İran-Türkiye ortak ekonomik işbirliği komisyonunun iki ülke arasında işbirliği alanlarını incelemek üzere toplanacağını haber veren Davudi, Erdoğan ile kültürel ve siyasi meselelerle ilgili görüşmeler yaptıklarını da açıkladı.
   Davudi barışçıl nükleer enerji kullanımının İran'ın doğal hakkı olduğuna dikkat çekerek, Erdoğan ile görüşmelerinde İran nükleer faaliyetlerinde her hangi bir sapma olmadığının ve İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) denetimleri altında faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı.
   Türkiye'nin İran'ın barışçıl nükleer faaliyetleri konusunda konumuna teşekkür eden Davudi bölgesel gelişmelere değinerek, bölge ülkelerinin işbirliği içinde Irak halkının yaralarının sarılması için çaba harcamasını istedi, Tahran ve Ankara'nın Irak'ın bütünlüğü, istikrar ve güvenliği konularında ortak görüşlere sahip ve bu durumun bölge ülkelerinin çıkarlarına olduğunu da belirtti.
   Irak'ta El-Maliki hükümetinin iki ülke tarafından desteklendiğini hatırlatan Davudi, bu durumun Irak'ta güçlü bir hükümetin kurulmasına, istikrar ve güvenliğin oluşmasına yardımcı olacağının altını çizdi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)