• Nombre de visites :
  • 366
  • 24/10/2007
  • Date :

Beradei: İran’ın NPT’ye göre uranyum zenginleştirmesi tabii bir hakkı

Beradei: İran’ın NPT’ye göre  uranyum zenginleştirmesi tabii bir hakkı

Beradei: İran’ın NPT’ye göre  uranyum zenginleştirmesi tabii bir hakkı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradei, İran’ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, İran’ın NPT üyesi olduğunu ve NPT çerçevesinde uranyum zenginleştirmesinin de tabii bir hakkı olduğunu söyledi.

Amerika’da bu açıklamayı yapan Beradei, NPT üyesi bir ülke olan İran’ı, nükleer enerjiden mahrum etmenin mümkün olmadığını söyledi. Beradei’nin bu açıklaması son zamanlarda Amerikalı yetkililerin İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili  zorbaca açıklamalarının ardından yapılıyor. Amerikalı yetkililer, İran ile nükleer füze denemesi yapan Kuzey Kore’yi  aynı pakete koymuştu.

Beradei, İran ve Kuzey Kore’nin  tamamen farklı olduğunu belirterek, İran’ın çalışmalarının tamamen ajansının denetiminde ve şeffaf olduğunu söyledi.

Muhammed el’Beraedi ayrıca terör rejimi İsrail’in nükleer  teknolojiden askeri olarak yararlanmasına dair temas ederek ‘İsrail kesinlikle NPT’ye üye olmalıdır’ dedi.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail, başta Amerika ve İngiltere olmak üzere diğer Batılı ülkelerin desteğiyle, uluslararası kanunları hiçe sayarak, nükleer teknolojiden askeri olarak yararlanmaya devam ediyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)