• Nombre de visites :
  • 374
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: Batı, tehdit dilini unutup, geçmişten ders çıkarmalı!

Mutteki: Batı, tehdit dilini unutup, geçmişten ders  çıkarmalı!

Mutteki: Batı, tehdit dilini unutup, geçmişten ders  çıkarmalı!
İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki,  İran’ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya dayalı faaliyetlerinde kararlı olduğunu belirterek, “Batılı ülkeler sorunun çözülmesini istiyorlarsa, tehdit dilini bırakmalılar, geçmişteki deneyimlerden  ders çıkararak koşulsuz müzakereye oturmalılar” dedi.

Beyaz Rusya  dışişleri bakanı ile görüşmesinin sonunda basın mensuplarına verdiği demeçte bu açıklamayı yapan Mutteki, İslami İran’ın, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almak için hiçbir hukuka dayalı ve mantıklı bir delil görmediğini belirterek ‘İran’ın  nükleer çalışmaları tamamen uluslararası kanunlara uygundur ve uluslararası atom enerjisi kurumunun denetimindedir’ dedi.

Mutteki, İran’ın barış amaçlı çalışmalarının, dünyada bazı ülkelerin nükleer denemeleriyle mukayese edilmesinin  doğru bir benzetme ve değerlendirme olmadığını da belirterek, ‘İran’ın  faaliyetleri açık ve şeffaftır ve kesinlikle  zanla hareket edilmemelidir’ dedi.

Mutteki, Beyaz Rusya’nın İran’ın nükleer faaliyetlerine verdiği desteği takdir ederken  iki ülke arasında ilişkilerin her alanda gelişmesine önem verdiklerini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)