• Nombre de visites :
  • 414
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünya müslümanları “Kudüs Gününe” hazırlanıyor

Dünya müslümanları “Kudüs Gününe” hazırlanıyor

Dünya müslümanları “Kudüs Gününe” hazırlanıyor

Ramazan ayının son cuması “ Dünya Kudüs Günü”ne  hazırlanan dünya müslümanları,  muhtelif etkinlik ve programlar hazırlamaya çalışıyor.

İslam dünyasının önde gelen siyasi ve aydınları ise yaptıkları açıklamalarla, dünya kudüs günü etkinliklerine katılmaya çağırıyorlar. Mısır müslüman kardeşler teşkilatı genel sekreter yardımcısı Muhammed Habib, el Alem televizyonuna yaptığı açıklamada,  “bu yıl, Mısır’da  her zamankinden daha görkemli bir Kudüs Günü” düzenleyeceklerini söyledi.  Hükümetin, cadde, sokak ve meydanlarda gösteri yapmayı yasakladığını ama, cami, mescid ve salon toplantılarıyla, Kudüs Gününü kutlayacaklarını belirten Muhammed Habib, Filistin’in kurtuluşuna vesile olacak her türlü hareketin yapılması gerektiğini söyledi.

Suriye savunma eski bakanı  Mustafa Talas,  rahmetli İmam Humeyni’nin müslümanların ilk kıblesi Mescid-Aksa’nın kurtulması için,bıraktığı hatıranın canlı tutulması gerektiğini belirterek, Bu yıl düzenlenecek olan Kudüs Gününün, Hizbullah’ın zaferinden sonra kutlanıyor olmasının da Filistin halkına büyük bir moral vereceğini  belirtti.

Türkiye’de muhtelif şehirlerde  Kudüs günü etkinlikleri çerçevesinde program hazırlıkları yapılırken, bazı şehirlerde de gösteri düzenleneceği açıklandı.

İran’da ise, bir haftadır, yapılan hazırlıklar bütün hızıyla sürerken, Cuma günü yapılacak olan dünya kudüs günü çerçevesinde cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedînejad’ın da bir konuşma yapacağı açıklandı.

Öte yandan, İran Yahudiler Birliği yayınladığı bildiriyle, Cuma Günü düzenlenecek olan Kudüs gününe  genişbir katılım göstereceklerini açıkladı. İran yahudileri birliğinin açıklamasında Cuma günü yapılacak yürüyüşe, her duyarlı insan gibi, Siyonistlerin işledikleri cinayetleri kınayacakları hatırlatıldı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)