• Nombre de visites :
  • 426
  • 24/10/2007
  • Date :

Prodi: İran ile nükleer mesele konusunda anlaşmaya varılmalı

Prodi: İran ile nükleer mesele konusunda anlaşmaya varılmalı
 

İtalya Başbakanı Romano Prodi İran İslam Cumhuriyeti ile diyalogların devam etmesi gerektiğine değinerek, İran ile nükleer mesele konusunda bir anlaşmaya varılmasının altını çizdi.

Madrit’te yayınlanan El-Pais gazetesine demeç veren Prodi, bu doğrultuda ülkesinin AB Dış Politika Sorumlusu Javier Solana’nın İranlı makamlarla yaptığı diyalogları sonuna kadar desteklediğini belirtti.

Prodi demecinde İran konusunda oldukça hassas olduğunu kabul ederek, İtalya’nın Avrupa adına İran ile ticari konuda asıl ortağı olduğunu ama siyasi açıdan ikinci ülke konumunda bulunduğunu hatırlatarak, ülkesinin İran ile müzakere masasına oturan Avrupalı ülkeler arasında yer almadığını ve bu nedenle girişimlerde bulunamadığını vurguladı.

AB’nin etkili dış politika uygulayamaması endişesini de dillendiren Prodi, bu sorunun Avrupa’nın eski sorunu olduğunu, 2003 yılında Irak savaşında da Avrupalı ülkeler arasında önemli anlayış farkları yaşandığını ve bu sorunlardan ciddi sıkıntılar çektiklerini belirtti.

İtalya’nın ABD’nin Irak’a saldırdığı dönemde Avrupa Komisyonu başkanlığını yürüttüğüne değinen Prodi, Avrupa’da yaşanan bu sorunun kısa zamanda çözümleneceğine inanmadığını söyledi.

Prodi’ye göre her geçen gün sorunlar büyüyerek devam etse de dış siyaset ve askeri siyasetin Avrupa’nın bütünleşme sürecinde iki önemli konu olacağı bildirildi.

Prodi Avrupa’nın göç ve enerji konusuna ciddiyetle eğilmesi gerektiğini vurgulayarak, Avrupa’nın özellikle enerji alanında bağımlı olmasının zaafa neden olduğunu belirtti.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)