• Nombre de visites :
  • 404
  • 24/10/2007
  • Date :

Fransa: İran’la müzakere kapısı kapanmadı


   İslami İran'ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya dayalı kararlı siyasetleri devam ederken, Amerika'nın başını çektiği nükleer güç sahibi zorba devletlerin İran'dan, ‘uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya al' çağrısını kale almayan İran'ın bu tutumu Batı'ya geri adım attırdı.

   Fransa dışişleri bakanlığı sözcüsü, Avrupa Birliği'nin New York'ta İran'la ilgili kararının, İran'la müzakere kapısının kapandığı manasına gelmemesi gerektiğini söyledi.

   Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın salı günü İran dosyasını yeniden görüşmesi bekleniyor.

   Bu arada Shel petrol şirketi, Amerika'nın İran'a yönelik yaptırım kararını uzatmasına rağmen, İran'la işbirliği yapacağını bildirdi.

   Shel Şirketi'nin genel müdürü, İran'la 100 yıllık bir işbirliklerinin olduğunu belirterek, Amerika veya diğer bir başka ülkenin İran'la ilgili kararlarının kendilerini bağlamayacağını belirterek, Amerika'ya rest çekti.

   Bu arada İran'ın Fransa büyükelçisi Ali Aheni ise, Batılı ülkelerin İran'a yaptırım uygulamaları halinde en fazla zararı İran'dan çok kendilerinin göreceği uyarısında bulundu.

   Öte yandan BM Silahları Denetleme Kurumu eski başkanı Skat Riter, nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmanın İran'ın en tabii hakkı olduğunu söyleyerek, İran'ın çalışmalarının barışçı olmadığına dair iddiaların gerçekten uzak olduğunu belirtti.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)