• Nombre de visites :
  • 350
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD Kuzey Kore karşısında geri adım attı

    Amerika Birleşik Devletleri, BM´ye sunduğu Kuzey Kore´ye yaptırım tasarısını yeniden düzenleyerek, askeri müdahale tehdidi içerecek unsurları ayıkladı. Rusya ve Çin´in kaygılarını gidermeyi amaçlayan bu adıma göre  Kuzey Kore´ye askeri müdahale düzenleyebilmek için yeni bir karar gerekecek.

   Diplomatlar, karar tasarısının bugün son halini almasını ve cumartesi günü oya sunulabilmesini umuyor.

   Japonya ise tek taraflı olarak Kuzey Kore´ye yaptırım uygulamaya başladı. Kararlar Kuzey Kore´yle ticaret ve Kuzey Kore yetkililerine seyahat yasağı getiriyor.

   Buna göre, Kuzey Kore gemileri Japonya limanlarını kullanamayacak ve bu ülkeye ithalat durdurulacak.

   Pyongyang yönetimi, her türlü yaptırıma sert karşılık vereceği tehdidinde bulunmuştu. Washington yönetiminin hazırladığı karar tasarısı ise, askeri malzeme satışına ilişkin yasağı da ağır silahlarla sınırlıyor.

   Karar tasarısında Kuzey Kore´ye gitmekte ve bu ülkeden gelmekte olan yük gemilerinin durdurulup aranması hükmü yer almaya devam ediyor. Bu öneri ciddi görüş ayrılığına neden oluyor.

   Amerika Birleşik Devletleri´nin BM Temsilcisi John Bolton, Rusya, Çin, İngiltere ve Japonya yetkilileriyle görüştükten sonra önemli mesafe katettiklerini söyledi. Bolton, Bir anlaşmaya vardığımızı söylemiyorum, ama aramızdaki farklılıkları büyük oranda bizi tatmin edecek şekilde giderdiğimizi düşünüyorum dedi. 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)