• Nombre de visites :
  • 892
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad’ın ABD halkına beklenen mesajını içeren mektubu

ahmedinejad

   İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad"ın Amerikan halkına hitaben yazdığı beklenen mektubu yayınlandı.

   Ahmedinejad ABD halkına yazdığı açık mektubunda Amerikan halkının ABD makamlarının yanlış ve şiddet yanlısı siyasetlerinin aksine İran halkı gibi adalet isteyen, barışçıl, iyilik yanlısı ve yardımsever olduğunun altını çizdi.

   Mektubunda iki ülkenin uzak coğrafyalarda yer almasına rağmen insani değerlere ve haklara saygı, adalet istemek, barış yanlısı olmak gibi değerlere sahip İran ve Amerikan halkının birbirine yaklaştığına değinen Ahmedinejad, binlerce İranlı"nın barış ve huzur içinde Amerikan halkıyla beraber ABD"de yaşadığını belirtti.

   Ahmedinejad iki ülke halkının da dünyada aynı sorunlardan mustarip olduğunu, İsrail"in mazlum ve savunmasız Filistin halkı karşısında her geçen gün artan zulmünden iki ülke halkının da rahatsız olduğunu hatırlatarak, İsrail"in 60 yıldır bölgesinde kan ve göz yaşından başka bir şey yaşatmadığını, Filistinli aileleri paramparça ettiğini ve ABD makamlarının İsrail"in bu şiddet ve cinayet yanlısı politikalarını desteklediğini ve BMGK"nde İsrail aleyhine alınacak kararlara karşı çıktığını vurguladı.

ABD makamlarının kendi halkının sesine kulak vermediğine ve zalimleri desteklediğine dikkat çeken Ahmedinejad mektubunda, ABD"nin mazlum Filistin halkının haklarını gasp eden İsrail rejiminin savunucusu ve destekçisi olduğunu belirtti.

   Irak"ta yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Ahmedinejad, ABD"nin Irak"ı işgalinden bugüne 150 bin Iraklı"nın öldüğünü, binlerce insanın evsiz barksız kaldığını ve terör olaylarının her geçen gün Irak"ta arttığını ayrıca tahrip edilen bir ülke olarak Irak"ın yapılandırılmasında da ABD"nin hiçbir adım atmadığını ifade etti.

   Irak"ta kitle imha silahlarının varlığını bahane eden ABD yetkililerin evlerinden vatanlarından uzak ABD askerlerini Irak"a sürüklemekle Amerikan halkının itibarını zedelediğini belirten Ahmedinejad, Saddam"ın devrilmesine Irak halkının yaşadığı dert ve acılardan dolayı sevinemediğinin ve ABD halkının bu konuda itirazlarına yetkililerin kulak asmadığının altını çizdi.

   Ahmedinejad Yüce ABD Halkı diye hitap ettiği mesajını içeren mektubunda, ABD makamlarının muhaliflerini dünyanın çeşitli köşelerinde hiçbir yargılama ve uluslararası denetim olmadan gizli cezaevlerine kapattıklarını, buralarda kimlerin olduğunu kimsenin bilmediğini hatırlatarak, ABD"nin Ebu Garib ve Guantanamo cezaevlerinde terörizmle mücadele bahanesiyle dünya halklarını perişan eden o insanlık dışı girişimleri gerçekleştirdiğine herkesin şahit olduğunu belirtti.

   ABD"nin terörizmle mücadele bahanesiyle sadece yurt dışında değil Amerikan halkının da medeni haklarını kısıtladığına dikkat çeken Ahmedinejad, ABD yetkililerinin uluslararası kanun ve hukuku hiçe saydığına, ABD makamlarının halkının onaylamayacağı bu insanlık dışı girişimleri karşısında hiçbir kuruma yanıt vermek zorunda kalmadığına ve BM ve BMGK"nin itibarını zedelediğine vurgu yaptı.

ABD halkının yetkililerinin bu tür girişimleri onaylamadığını en bariz şekilde son yaşanan seçimlerde açıkça gösterdiğine değinen Ahmedinejad, Bush hükümetinin Amerikan halkının bu tepkisini dikkate almasını umduğunu belirtti.

   Şiddet ve binlerce masum insanın öldüğü savaşlar çıkararak terörizmi ortadan kaldırmayı iddia eden ABD makamlarının politikalarını sorgulayan ve terörizmi herkesin kınadığına dikkat çeken Ahmedinejad, insanların öldürülmesi, savaşlar çıkarılması ve şiddet politikalarıyla bugün terörizmin ortadan kaldırılamadığını Irak"ın işgalinde bunun görüldüğünü açıklayarak, İsrail cinayetlerini destekleyen ABD yetkililerinin Amerikan halkına ne kazandırdığını sorguladı.

   ABD yetkilileri için İsrail"in çıkarlarının kendi halkı ve diğer ülkelerin çıkarlarından daha üstün tutulduğuna işaret eden Ahmedinejad, Amerikan halkına hitapla yazdığı mektubunda, dünya ekonomisi, bankacılık sistemi ve medyaya nüfuz eden Siyonistlerin Amerikan halkına ne gibi bir hizmetleri olduğunu ve ABD makamlarının kendilerini Siyonistlere karşı böyle borçlu hissettiklerini sorguladı.

   Ahmedinejad mektubunda ayrıca, Filistin halkının topraklarına dönerek burada yaşama haklarının resmen tanınmasını isteyerek, Filistinliler"in kendi devletlerini kurmalarının herkesin yararına olacağı tavsiyesinde bulundu.

   Irak"ta hükümet ve kanunların oluşturulduğunu hatırlatan Ahmedinejad, ABD askerlerinin çok büyük bütçeler harcanarak burada kalmasının sağlanması yerine hala Katerina tufandan zarar görenlerin yaralarının sarılmadığı ABD"de bu paraların Amerikan halkının refahı için harcanmasının daha doğru olacağına değindi.

Ahmedineajd ABD"de yaşanan son kongre seçimlerinde Demokratların kazandığı başarıya dikkat çekerek, bu seçimlerde asıl ABD hükümetinin siyasetlerinin yenilgi aldığının ve bu siyasetlerin halk tarafından benimsenmediğinin görüldüğünü ve Bush"a gönderdiği mektubunda bu konulara ayrıntılarıyla beraber değindiğini belirtti.

   Amerikan halkına mesajını içen mektubunun sonunda Ahmedinejad, zorba siyasetler yerine adalet, barış ve insani değerlere saygılı insanların refahına yönelik siyasetler izlenebileceğini ve ABD halkının bu doğrultuda dünyada yerini alacağını vurguladı. 


İran üzerindeki oyun büyük; ama, İran da hep büyük oynuyor!

ABD hesapsız-kitapsız kalakaldı!

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)