• Nombre de visites :
  • 3945
  • 24/10/2007
  • Date :

YAŞLILARA DAVRANIŞ 1

yaşlı

  Bu bölümde İslami öğretiler doğrultusunda yaşlılara (ister anne, baba ister diğer yaşlılar) olsun nasıl davranmamız gerektiğini inceleyeceğiz.

   Allah Resulü (s.a.a) bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

""Kalıcı hayır ve bereket yaşlılarınızla beraberdir.""

   Diğer bir hadiste ise ""Ailesi içinde olan bir yaşlı, ümmeti içinde olan bir peygamber gibidir"" diye buyurmuştur.

   Aile içinde samimi bir ortam yaratmak, onlara yol göstermek, aileyi şenlendirmek, aileye ışık saçmak ve aileyi bir araya toplayıp sevgi aşılamak yaşlılarımızın arzularıdır. Eğer yaşlılarımız aile yada akrabalar içerisinde birliğe, sevgiye ve akrabalar arasında bağlantı kurmaya sebep oluyorlarsa yaşlılarımızın aile içerisindeki konumları korunmalı ve güçlendirilmelidir.

   Yaşlılarımızın bizden istedikleri onlara karşı edepli olmak, sadakatli bir şekilde ömür boyu çektikleri zahmetlerin, fedakârlıkların, gösterdikleri şefkatlerin değerini bilmek ve aile içinde onlara saygı gösterip ikramda bulunmaktır. Onlara ilgi göstermek, kalplerini kırmamak ve tavsiye ettikleri şeylere özen göstermektir.

   Dini öğreti ve kültürümüzde yaşlı insanlarımıza değer vermek gerekir. Yüce Peygamberimiz(s.a.a) bir hadisinde şöyle buyuruyor:"" Her kim yaşlı birine makamından ve erdeminden dolayı saygı gösterirse Allah (c.c) o kimseyi kıyamet günü korkusundan ve ıstırabından korur.""


Onlara Öf Bile Deme! 3

Anne Ve Baba 4

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)