• Nombre de visites :
  • 736
  • 16/7/2012
  • Date :

Fransa’da Başörtülü Kadınlara Yönelik Ayrımcılık

fransa’da başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılık

 Fransızların örtülü kadınlara karşı savaşı yüzünden bu ülkede Müslümanlara karşı nefret suçlarının oranında artış görülmektedir.

İran Kur’an Haber Ajansı (İKNA)- Press TV kanalı haber merkezinin aktardığına göre, İslamofobya ile mücadele üyesi Mervan Muhammed Press TV kanalıyla yaptığı röportajda bu konuyla ilgili olarak Müslümanlara karşı nefret suçlarının son yıllarda arttığını çünkü bazı suçluların kendilerini güçlü hissettiklerini açıkladı.

Muhammed Mervan, Müslümanlara karşı nefret suçlarının attığına şahit olduklarını ve kurbanların % 92 sinin kadın olduğunu söyledi.

O, devamında müslüman bir kadının kendi dini yükümlülüğünü yerine getirmek için diğer insanlarla temas kurması halinde Fransız ideolojisinin kadınlara özgürlük iddiasıyla bu eylemleri yapmayı Müslüman kadına yasakladığını belirtti.

Fransa’nın pek çok büyük şehrinde güvenlik bahanesiyle havaalanı güvenlik yetkilileri Müslüman kadınları kamusal alanda hicaplarını kaldırmak zorunda bırakıyorlar.

Fransa’nın Nanet havaalanı hicaplarını çıkarmaya mecbur bırakıyorlar ve eşarplarını diğer eşyaları ile birlikte x-ray makinalarından geçirmelerini istiyorlar.

Avrupa Birliği havaaalanı güvenlik düzenlemeleri havaalanı yetkililerinin kadınların örtülerinin açmalarını talep etme hakkı olmadığını söylemektedir.

İkna


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)