• Nombre de visites :
  • 558
  • 29/4/2008
  • Date :

El-Baradey'in raporu Mayıs ayında

El-Baradey'in raporu Mayıs ayında

   Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki İran'ın temsilcisi, bugün Hienonen ile gerçekleştirilen müzakerelerin gayri siyasi ve huuki olduğunu ve UAEK'nın Mayıs ayındaki sorularına cevap vermek için olduğnu söyledi.

   Mehr haber ajansına konuşan UAEK'daki İran İslam Cumhuriyrti Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, UAEK'nın Genel Sekreter Yardımcısı'nın bugükü müzakerelerine değinerek, bu müzakerelerin sırf teknik, bilimsel, gayri siyasi ve hukuki olduğunu söyledi.

   UAEK'nun Genel Sekreter Yardımcısı Olli Heinonen ve kurumun bölge sorumlusu Herman Nakart bu sabah Tahran'a geldiler ve İran Atom Enerjisi Kurumu'nda Ali Agar Sultaniye ve Aton Enerjisi Kurumu'nun Muavini Muhammaed Saidi ve bazı uzmanlar ile müzakere ettiler. Geçen müzakerelerin tersine hukuki ve siyasi konular ortaya atılmadı.

   Gelecek haftalarda bu tip toplantıların devam edeceğini söyleyen Sultaniye, UAEK Genel Sekreteri'nin Mayıs ayı ortasına kadar tüm kuşkuların giderilmesi için Tahran ile anlaştıklarının sorusuna cevaben, UAEK'nın üyeleri 2 Haziran'da toplanacaklarını ve Muhammed El-Baradey de Mayıs ayın sonuna kadar raporunu UAEK'nın güdemine taşıması gerektiğini ve bu tahrihte İran'ın nükleer konusunun nihaileştirilmesinin kastinin, Mayıs ayı sonuna kadar soruların cevabı için İran'nın UAEK ile yapacağı işbirliği olduğunu söyledi.

   Hienonen'in geçen haftaki ziyaretinde acaba iddia araştırması konusunun açılıp açılmadığına ilişkin sorusuna, Tahran'ın UAEK'nın yöntemleri çerçevesi içinde tüm sorulara cevap verdiğini ve El-Baradey'in raporuna da bu konu açık bir şekilde dile getirildiğini ve İran hala tüm sorulara cevap vermek için hazır olduğunu söyledi.

   İran ve UAEK'nın  geçen haftaki müzakereleri tam bilimsel ve uzmanlık atmosfer içersinde yapıldığını ve Kurumun İran'ın tesislerini görmek için hiçbir programı olmadığını söyledi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)