• Nombre de visites :
  • 538
  • 24/2/2008
  • Date :

Filistin'de 3 şehit...

Filistin'de 3 şehit...

   Hem Siyonistler hem işbirlikçileri Filistin’i öldürüyor! İsrail füzelerle 2 İslami Cihad üyesini; Abbas’ın güçleri ise işkenceyle Hamas üyesi bir imamı şehit ettiler.

  Dün gece nöbet beklemekte olan mücahitlerin hedef alınmasının ardından Kudüs Seriyyeleri"nden 2 direnişçi şehit oldu. İşgal güçleri çatışmalarda zor duruma düştüklerinde hemen hava güçlerini devreye sokuyor.

   Filistin güvenlik kaynakları, işgal uçaklarının Gazze"deki Megazi mülteci kampının doğusunda yaptığı bombardımanda iki direnişçinin şehit olduğunu duyurdu. Şehitlerin Filistin İslami Cihad Hareketi"nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri üyesi Eymen Said ve Muhammed el-Hazin olduğu belirtildi.

   Olayın hemen ardından açıklamada bulunan Kudüs Seriyyeleri, saldırıdan önce işgal gücü askerlerinin hareketlerini gözetlemekte olan direnişçilerin, işgal güçleriyle yakın çatışmaya girdikleri sırada, işgal uçaklarından atılan füzeler sonucu iki mücahidin şehit olduğunu bildirdi.

   İşgal uçaklarıyla, dün (21 Şubat Perşembe) gece yapılan başka saldırılarda da Filistinliler hedef alınmış ancak herhangi bir kayıp meydana gelmemiş, İzzettin Kassam Tugayları bu saldırılara yerden açtığı ateşle karşılık vermişti.

   İmam Berğusi Abbas"ın İstihbaratçıları Tarafından İşkenceyle Öldürüldü

   Kuber Camii İmamı ve Hamas üyesi Şeyh Mecid Abdülaziz el-Berğusi, Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas"a bağlı İstihbarat görevlilerinin (42) yaptığı işkenceler sonucu dün Ramallah"ta şehit oldu.

   Hamas kaynakları, Ebu"l Kassam lakaplı şehit Berğusi"nin gördüğü işkencenin ardından Abbas"ın adamları tarafından Halit el-Cerrahi Hastanesi"ne götürüldüğünde son nefesini vermiş olduğunu belirtti.

   Kaynaklar, İmam Berğusi"nin Hamas"ın bölgedeki önde gelen isimlerinden olduğunu ve 9 gün önce camiden çıkarken cami cemaatinin de öfkesini çekecek şekilde gözaltına alındığını ifade etti.

   Hastane yetkililerinden edinilen bilgilere göre Berğusi, işkence sırasında beyin kanaması geçirdi. Ailesinin ifadelerine göre şehidin daha önce hiçbir ciddi rahatsızlığı bulunmuyordu.

   Aynı kaynaklar, Berğusi"nin geçtiğimiz Çarşamba günü gördüğü yoğun işkence nedeniyle hastaneye kaldırıldığını, ancak istihbarat yetkililerinin onun hastanede kalmasını kabul etmediklerini ve tekrar işkence tezgahına alındığını bildirdi. Şehidin bedeninin muhtelif yerlerinde işkence izlerinin bariz bir şekilde görüldüğü kaydedildi.

   Görgü tanıkları, Berğusi"nin şehadetinin imamlığını yaptığı camiden hoparlörle duyurulmasının ardından bölgede ve cami cemaatinde öfkenin hakim olduğu belirtiliyor. Yıllarca İsrail zindanlarında hapis yatmış olan İmam Berğusi, sahip olduğu ahlak ve cemaatle kurduğu iyi ilişkiler nedeniyle bölgedeki insanlar tarafından çok sevilen bir isimdi. (FEM)

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)