• Nombre de visites :
  • 271
  • 11/2/2017
  • Date :

Arap medyasına 22 Behmen yürüyüşünün yansımaları 

arap medyasına 22 behmen yürüyüşü

 

İslam İnkılabının görkemli 38. Yıldönümüne milyonlarca İranlı vatandaş katıldı. Arap medyasının geniş yankı buldu.

İran'ın muhtelif şehirleri ve Tahran dan milyonlarca kişinin görkemli katılımıyla 22 Behmen (10 Şubat) İslam İnkılabının zaferinin 38 yıldönümü yürüyüşü bölge Arap ülkeleri medyası tarafından yayınlandı.

İngiltere'nin Londra şehrinde bulunan «القدس العربی gazetesi bu konuyla ilgili haberinde şöyle yazdı: İran İslam Cumhuriyetinin 38. Zafer yıldönümü gösterisi milyonlarca İranlının katılımıyla ve 'Amerika'ya ölüm' sloganıyla Cuma günü gerçekleşti.

Ürdün «الغد» uydu kanalı haber merkezi Kudüs gücü komutanı Orgeneral Kasım Süleymani'nin katılımından görüntüler yayınlayarak 'İran İslam Cumhuriyeti üst düzey yetkilileri dünyanın çeşitli ülkelerinden onlarca misafir eşliğinde Tahran halkının Cuma günü gerçekleştirdiği yürüyüşe katıldı' dedi. 

Mısır 24 haber merkezi 'İran İslam İnkılabının 38. Zafer yıldönümünü yayınlamak için 250 yabancı gazeteci katıldı' haber başlığını attı. Ve şöyle yazdı: İran islam İnkılabı 1979 yılında zafere ulaştı. Bu yüzden yüzlerce yabancı misafir onlarca ülkeden İran İslam İnkılabının 38. Zafer yıldönümü kutlamalarına katıldı. 

El Cezire uydu kanalı haber merkezi 'Bazı İranlı yetkililere göre zafer yıldönümü kutlamalarına milyonlarca insanın katılımı Donald Trump'ın Amerika topraklarına İranlı vatandaşların giriş yasağına iyi bir cevap olacaktır. Bu yılki tören özel bir öneme sahiptir' dedi.

Lübnan Beyrut Press haber merkezi şöyle yazdı: Tahran halkının yürüyüşü 10 ana yoldan İslam İnkılabının simgesi ünvanıyla Azadi Meydanına doğru başladı. İran İslam Cumhuriyetinin üst düzey yetkilileri gösteriye katıldı. Göstericiler İran İslam İnkılabının ideal ve hedefleri ve Müslümanlar arasında vahdetin gerekliliği üzerine sloganlar attı.

Mısır El Yevm El Seba haber merkezi İslam İnkılabının zafer yıldönümünde İranlıların Amerikan bayrağını yaktığına değinerek ' İran'daki yürüyüşte göstericiler Donald Trump şeklinde kuklalar ellerinde ve üzerine 'Amerika'ya ölüm ' sloganı attı.

Suriye resmi haber ajansı (SANA) İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin görüntülerini yayınladı. İran Cumhurbaşkanı İran İslam İnkılabının 38. Zafer yıldönümü kutlamalarına halkın geniş katılımının ulusal bir güç gösterisi olarak nitelendirdi. Bu büyük katılımın Beyaz saray liderlerinin yanlış açıklamalarına verilmiş açık bir mesaj olarak değerlendirdi.

Lübnan'dan El Ahd El Menar, Mısır'dan El Mısri El Yevm, Sedayı Beled, Irak'tan El Sumeriye News vb... medya kuruluşları milyonlarca İranlının katıldığı İran İslam İnkılabının 38 zafer yıldönümü kutlamalarını yayınladı.

Iqna/B. Altun

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)