• Nombre de visites :
  • 752
  • 15/11/2016
  • Date :

Nijerya Ordusu Erbain Yürüyüşüne Katılan Şiilere Saldırdı Yüzlerce Şehit ve Yaralı Var

nijerya ordusu erbain yürüyüşüne
Nijerya İslam Hareketi önderliğinde binlerce Ehlibeyt aşığının Erbain merasimleri için Kanu'dan Kaduna bölgesine doğru yürüyüş halindeyken ordu güçlerinin saldırısına maruz kalındığını, saldırı sonucu yüzden fazla kişinin şehit olduğu ve yüzlercesinin de yaralandığı bildirdi.
Nijerya’nın Kaduna eyaletinin Zaria şehrinde, dün İmam Hüseyin’in şehadetinin 40.gününün yıldönümü münasebetiyle Nijerya İslam Hareketi önderliğinde binlerce Ehlibeyt aşığının katılımıyla düzenlenen Erbain merasimine Nijerya ordusu tarafından saldırı düzenlendi.
Nijerya ordusu Erbain merasimi kapsamında yürüyüş gerçekleştiren aralarında yaşlıların, çocukların ve kadınların da bulunduğu topluluğa 3 ayrı noktadan saldırarak uzun namlulu silahlarla rastgele ateş açtı.
Nijerya İslami Hareketi yaptığı açıklamada; Hüseyni Erbain merasimleri için Kanu'dan Kaduna bölgesine doğru yürüyüş halindeyken ordu güçlerinin saldırısına maruz kalındığını, yüzden fazla kişinin şehit olduğu ve yüzlercesinin de yaralandığı bildirdi.
Ordu ve polis güçlerinin bu cinayetlerinin, Şii Müslümanların Erbain münasebetiyle Kanu bölgesinden Kaduna bölgesine giderken yürüyüş halindeyken düzenlendiği bildirildi.
Bu arada bu saldırı, Londra merkezli İslam insan hakları komisyonunun, Nijerya hükümetinden Erbain sırasında Müslümanların güvenliğini temin etmesini istediği bir sırada yapıldı.
Nijerya ordusu geçen ay da, Aşura merasimleri sırasında en az 20 Şii Müslümanı şehit etmişlerdi.
Hatırlanacağı üzere; Nijerya ordusu, 12 Aralık 2015 tarihinde Zaria’da Nijerya İslam Hareketi’ne ait bir mescide saldırmış ardından hareketin lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin Zaria şehrindeki evine baskın düzenleyerek binlerce Müslüman’ı katletmişti. Olayın ardından ağır yaralan Şeyh Zakzaki ve eşi insan haklarına aykırı bir biçimde tutuklanmıştı.
Tesnim haber

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)