• Nombre de visites :
  • 380
  • 9/11/2016
  • Date :

Bugün Bölgenin Mazlum Halkına Karşı Küçük Bir Dünya Savaşı Oluşturuldu

bugün bölgenin mazlum halkına
Düzenin Yararını Teşhis Konseyine bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, bugün mazlum bölge halkına karşı küçük bir dünya savaşı oluşturulduğunu belirterek, “özellikle Danimarka olmak üzere, Avrupa ülkeleri terörle mücadelede etkili rol oynayabilir” dedi
Düzenin Yararını Teşhis Konseyine bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, bugün Danimarka Dışişleri Bakan Yardımcısı Wolfsburg ile görüştü ve karşılıklı ilişkiler ve bölge meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Velayeti bu görüşmede, iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilere değinerek şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti ve Danimarka, çeşitli alanlarda karşılıklı iş birliği için ciddi ve uygun ortama sahiptir ve kararlılık ve doğru planlama ile iki ülke arasındaki ilişkiler geliştirilmeye çalışılmalıdır. “
Ali Ekber Velayeti, Danimarka tarafının bölge meseleleri konusunda gündeme getirdiği görüşlerine de değinerek şu açıklamalarda bulundu: “Danimarka olmak üzere Avrupa ülkeleri, dış faktörlerin ve ülkelerin ürünü olan, özellikle terörle ve tekfirci radikal hareketlerle mücadele olmak üzere, bölge sorunlarının çözümünde bağımsız ve etkili bir role sahip olabilirler. Bugün bölgede bazı Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu 80’den fazla ülkeden terörist bulunmaktadır ve mazlum bölge halkına karşı küçük bir dünya savaşı oluşturulmuştur. Yaşanan bu olaylar, teröristleri destekleyen diğer ülkelerde telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.
İran İslam Cumhuriyeti Suriye krizi başladığı günden itibaren, temel ilkesinin siyasi çözüm olduğunu açıklamıştır. Suriye ve bölge konusunun hiç şüphesiz askeri bir çözümü yoktur ve İran İslam Cumhuriyeti bölgede barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması için hazırdır. Halk tarafından seçilmiş olan Suriye’nin yasal hükümeti, yaklaşık 5 yıl süren direniş boyunca eskisinden daha çok halk tarafından desteklenmektedir ve Suriye, Irak ve bazı bölge ülkelerinin konuları birbiriyle bağlantılıdır.”
Görüşmenin devamında Danimarka Dışişleri Bakan Yardımcısı da bu görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bölge meseleleri ve karşılıklı ilişkiler konusunda çeşitli iş birliklerinde bulunulmasına ve iki ülke arasında yürütülmekte olan müzakerelere değinerek, bölgede siyasi ve barışçıl bir çözüme ulaşılması gerektiğini vurguladı.
Ali Ekber Velayeti bugün ayrıca İsveç Dışişleri Bakanı ile de ayrı olarak Stratejik Araştırmalar Merkezinde görüşme gerçekleştirdi.
Tesnim haber

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)