• Nombre de visites :
  • 252
  • 22/10/2016
  • Date :

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Arabistan’ın Cinayetlerini Görmezden Geliyor


birleşmiş milletler güvenlik konseyi
Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Suudilerin Yemen’in çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırıların arttığına değinerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Arabistan’ın cinayetlerini örtbas ettiğini söyledi.
 Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Salih El-Samed konuşmasında şunları söyledi: “Güvenlik Konseyi’nin Yemen’de daimi ateşkes kararını onaylamaması, Suudi Rejiminin işlediği cinayetleri örtbas etme amacıyla gerçekleşmiştir.
Uluslararası toplumun daimi ateşkes kararının çıkması için hiçbir eylemde bulunmaması, Yemen halkının dökülen kanını ve Suudi Rejiminin işlediği cinayetleri görmezden geldiklerini göstermektedir.
Arabistan’ın baskıları, uluslararası toplumun daimi ve kapsamlı ateşkes kararı çıkarmasına engel oluyor ve bu durum da Arabistan’ın işgali için ortam hazırlıyor.
Yemen halkının acılarını ve sıkıntılarını sonlandıracak hiçbir samimi ve gerçekçi çözüm yolu bulunmamaktadır.
Yemen ve Yemen liderleri, ateşkesi sağlayacak her türlü eylemler ve kara, deniz ve hava yolu ambargolarını sonlandıracak bütün siyasi çözümler konusunda görüşmeye hazırdır.
Suudi koalisyonu Yemen’de ateşkesin iptal edildiğini açıkladı
Yemen’de perşembe günü sabah saatlerinde uygulanmaya başlayan 72 saatlik ateşkes, birkaç dakika sonra Suudi savaş uçaklarının Taiz’deki Mahcar El-Rai bölgesinde bir eve düzenlediği saldırı ile ihlal edildi.
Yemen’deki 72 saatlik ateşkes, perşembe gecesi saat 23: 59’da başlamış ve işgalci Suudiler ateşkese bağlı olduklarını vurgulamıştı.
Suudi Arabistan bölgedeki Arap ülkelerinin koalisyonu ile birlikte 26 Mart 2015 tarihinden itibaren, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara geçirebilmek için Yemen’e karşı saldırıları düzenlemeye başladı.
Yemen Sağlık Bakanlığı, Arabistan’ın düzenlediği saldırılarda şehit olanların ve yaralananların sayısının 27 bine ulaştığını belirtti.
Tesnim Haber Ajansı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)