• Nombre de visites :
  • 284
  • 24/9/2016
  • Date :

İsrail ve Arap İşbirliğinde Yeni Dönem!
israil ve arap işbirliği


 

Filistinliler, Filistin sorununun unutulacağından yana endişeli ve tedirgin...
İspanyol La-Vanguardia gazetesi 25 yıldan fazladır Ortadoğu'yu takip eden ödüllü gazeteci Henrique Cymerman'a ait makalesini yayınladı.
 
Son zamanlarda İsrail ve Arap yöneticiler arasındaki yakınlığa dikkat çekilen yazıda şu ifadeler yer alıyor;
 
"Arabistan, İsrail ve Mısırlı resmi makamlar arasında artan görüşmelere zamanla kalıcı bir hal aldı. İlk başlarda yalan haber gibi gözüken iddiaların gerçek olduğu şimdi ortaya çıktı. Riyad, Kahire, Abu Dabi ve şimdi de Doha liderliğindeki Arap ülkelerinin başkentleri başta askeri konular olmak üzere birçok meselede İsrail ile işbirliği arayışında.
 
Yakın zamanda sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir fotoğraf uluslararası diplomatik toplumun yanı sıra Arap ve Müslüman dünyasında da sert tepkilere neden oldu. Fotoğrafta Suudi Arabistan hükümetinin danışmanlarından Enver Macid Eşki, işadamlarından oluşan bir heyetle birlikte İsrailli yetkililerle bir araya geliyor.
 
Enver Macid Eşki, Kudüs'ün 'el-Ram' bölgesinde İsrail İşçi Partisi'nden birkaç milletvekili ile görüş alışverişinde bulundu. Bazı Arap ülkeleri ve özellikle kamuoyu medya ve sosyal ağlar üzerinde ciddi anlamda tepki gösterdi. Cidde stratejik öneme sahip bir merkez başında olan Enver Ekşi'yi düşmanla işbirliği içinde olmakla suçlayarak Batı Şeria'nın işgalinin üzerinden yarım asır geçtiği ve yerleşim merkezi inşasının her geçen gün artmaya devam ettiğini vurguladılar.
 
Ama Suudiler bir adım daha ileri gittiler. Enver Ekşi kısa bir süre sonra Kudüs'ün merkezinde bulunan King David İsrail sözcüleri ile otelinde bir araya geldi. Ekşi, İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold ve Netanyahu'ya olan yakınlığı ile bilinen General Yaakov Amidror ile görüştü.
 
Filistinliler ise Arap devletlerin İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleşmesi sonrasında Müslümanların Filistin sorununu unutacaklarından yana endişeli ve tedirginler."
 
Ehlader HABER
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)