• Nombre de visites :
  • 250
  • 20/7/2016
  • Date :

Keşmir'de Gerginlik
keşmirde gerginlik


Hindistan'ın Keşmir sakinlerinin % 90 Şii ve Sünni Müslümanlardan oluşmaktadır. Bugünlerde bölgedeki gerginlik şiddetlenmiş birçok kişi hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır.
Birkaç gün önce Keşmir'de Emniyet güçleri ve protestocular arasında meydana gelen çatışmada 40 kişi hayatını kaybetmiş binlerce kişide yaralanmıştır.
Hindistan hükümeti çatışmaların yoğunlaşmasının ardından bu konuyu içeren herhangi bir gazete ve neşriyenin yayınını yasakladı. Bu eyaletin internet ve telefonuda daha önce kesilmişti. Böylece kanallar bloke edilmiş ve uluslararası topluma bilgi akışı engellenmiştir. Keşmir'de sokağa çıkma yasağı devam etmektedir.
Keşmir Nerededir?
Keşmir Hindistan ve Pakistan olamak üzere iki ülke arasındaki 70 yıllık siyasi anlaşmazlıkların kurbanıdır. Pakistan Hindistan'dan ayrıldığı zaman Muhammed Ali Cinnah tarafından Pakların ülkesi tescil edildi. Keşmir'in Jammu Müslüman yerleşim bölgelerinde ihtilaflar başladı.
Pakistan ve Hindistan defalarca Keşmir üzerinde barış görüşmeleri için karar aldı fakat görünen o ki Hindistan bu müzakerelere eğilimli değilidir.
Müslüman Gençlerin Katledilmesi; Protestoların Başlaması
Keşmir'de çatışmalar geçen hafta Keşmir Mücahidin partisi (Ehli Sünnet Müslümanları) Lideri Burhan Muhammed Vani'nin öldürülmesinin ve cenazesinin kaldırılmasının ardından başladı.
Hindistan Emniyet güçleri geçen hafta Cuma günü Keşmir'in Jammu eyaletinde Anantag bölgesinde Vani'nin Cuma namazına katılacağı bilgisini aldı. Onların bölgeye gelmesiyle birlikte emniyet güçleri o ve iki arkadaşını öldürdü.
Burhan Muhammed vani 22 yaşında bir gençti. 14 yaşında Keşmir'de özgürlük bayrağını kaldırmış ve yavaş yavaş sevilmiştir.Bu sevgi şehadetinin ardından daha fazla artmış ve Müslümanları bölgeye daha fazla yakınlaştırmıştır.
Nüfusun % 90 'ı Müslüman
Keşmir sakinlerinin % 90 Müslümanlardan (% 70 sünni % 20 Şii) ve diğer dinlerden oluşmaktadır. Bölgedeki gerginlik şu soruyu akla getirmektedir. Hindistan'ın bu bölümündeki mezhebi çeşitliliğe göre Keşmir Şii veya İslami midir? Acaba bu konu tüm insanların Müslümanların ve gayrimüslimlerin katılımı ile bir halk hareketimidir?
Bağımsızlık Şaibesi
Gelen haberler Keşmir'deki protestolara her kesimden halkın katıldığını göstermektedir. Bu konu sadece şii veya İslami değildir. Belki halk hareketidir. Ve bağımsızlık şaibesinin rolünüde ön plana çıkarmaktadır. Pakistan dahil olmak üzere herhangi bir ülkeye bağlı olmadan tamamen bağımsız bir ülke olma.
Keşmir sakini 19 yaşındaki Efnan Elim bu konu hakkında ' Düşününenlerin aksine gelecekte biz Pakistan'ın bir bölümü olmak istemiyoruz bağımsız bir Keşmir talep ediyoruz. Biz barış, huzur ve özgürlüğü hak ediyoruz. Dünyada sesimizi hiçkimse duymuyor. Ve biz burada öldürülüyoruz.
IŞİD Pusuda
Keşmir'in Hindistan'dan bağımsız olması halinde Keşmir halkını belirsiz bir kader beklemektedir. Çünkü bir yandan bağımsız bölgenin yönetimi için gerekli kaynak ve tesislere sahip değildir. Öte yandan IŞİD gibi aşırı hareketlerin etkisini kolaylaştırmaktadır.
Keşmir'in bağımsızlığını alması halinde IŞİD nüfuz etme ihtimali vardır. IŞİD Hint Devletinin gücü yüzünden şimdiye kadar bu bölgeye doğrudan etki edememiş ve tebliğ faaliyetlerini gerçekleştirememiştir. Ama bağımsızlığın alınması ve devlet sultasından çıkması halinde IŞİD'ın hedefleri gerçekleşebilir. Hindistan gibi bu hareketin önünde duracak bir güç olmayacaktır.
Şimdi Keşmir halkının bilinçli insanlar olarak bağımsızlık ilanının sonuçlarını tanımaları herşeyden daha önemlidir. Böylece IŞİD gibi hareketlerin yararına gerçekleşmez.
Iqna-Behice Altun
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)